Háromszor halálosabb, mint a SARS-CoV2, és hatástalanok ellene a vakcináink.
A koronavírushoz kapcsolódó végtelenített és egyre szélsőségesebb „szenzációk” sora új szintre emelkedett egy új koronavírus, a NeoCov körül – ami tehát nem variáns, hanem egy önálló vírus.
A laikus sajtó nagy része mégis a delta, omikron szálra felfűzve úgy tálalta, hogy bár egyelőre csak denevérekben mutatták ki.
Azonban ez nem sokáig marad így, ráadásul ha emberekre is átugrik, háromszor halálosabb, mint a SARS-CoV2, és hatástalanok ellene a vakcináink.
Küszöbön az új, minden eddiginél halálosabb koronavírus-mutáció megjelenése, amely ellen jelenleg tehetetlenek vagyunk?
A válasz nyugtalanító és jóval bonyolultabb.
Egy-egy új vírus felfedezésekor rutinvizsgálatok sora következik. Az egyik legfontosabb, hogy elhelyezzék az úgynevezett evolúciós törzsfán, azaz kiderítsék, milyen közeli rokonságban áll valamelyik ismert, emberekre is veszélyt jelentő vírussal, a SARS-szal vagy a MERS-szel. A másik, hogy felmérjék a „működését”, esetünkben itt arról van szó, hogy a szervezeten belül milyen receptorhoz kötődik, vagyis milyen módon képes fertőzni.
A NeoCov evolúciós értelemben a MERS-hez áll közelebb, illetve a gerincesek teljes skáláján, így az emberben is megtalálható, a koronavírus kapcsán már meglehetősen közismert ACE2 receptort használja a sejtbe való bejutáshoz.
Az úgynevezett átugrási esemény, vagyis hogy egy denevérvírus emberre is fertőzővé váljon, majd emberről emberre terjedjen, rendkívül bonyolult, számtalan lépésből álló folyamat.
Ebből csupán egy a receptorhoz való hatékony kötődés.
A NeoCov viszont evolúciósan ugyan a MERS-hez hasonlít, de az ACE2 receptor használata az SARS-szerű vírusokhoz sorolná.
A tanulmányban leírják azt az egy mutációt, ami az emberi ACE2-kötődéshez kell, de ez csak a kötődés, mellette ott van még a sejtbe jutás, a megfelelő replikáció, a szisztémás kötődés és így tovább, millió és egy lépés.
Így aztán a következtetés is meglehetősen hipotetikus: ha mindez megtörténik, akkor lehetne olyan fertőző, mint a MERS-vírusok, és terjedhet olyan hatékonyan, mint a SARS-CoV2.
Így jön ki a „háromszor halálosabb” jóslat.
Kicsi az esélye, hogy most azonnal megtörténjen egy átugrási esemény, azonban ha ez megtörténik, és ugyebár semmi sem kizárt, akkor az egy az emberiséget megtizedelő járványt robbantana ki.