Egyedül az új fertőzések számának csökkentésével és a kontaktok nyomonkövetésével vehetjük fel a harcot a koronavírussal szemben
– erről adott ki közös nyilatkozatot Németország négy vezető orvosi kutatói társasága, a Leibniz Szövetség, a Helmholz Szövetség, a Fraunhofer Intézet és a Max Planck Társaság.
A nyájimmunitás elérése bukásra ítélt kísérlet
-állapították meg a tudósok a rendelkezésükre álló adatok elemzése alapján.
A nyájimmunitás elmélete szerint az emberről emberre terjedő betegségek számára nehezebb fenntartani a fertőzésláncot, ha a népesség jelentős része immunis.
Minél nagyobb egy populációban az immunis egyének száma, annál kisebb a valószínűsége, hogy egy egészséges ember egy fertőzöttel kerüljön kapcsolatba.
Több évig tartana a nyájimmunitás elérése, ha az egészségügyi rendszer nincs túlterhelve, és ebben az esetben is szükség lenne a közösségi élet korlátozására.
A kutatók szerint az a jó megoldás, ha első lépésként olyan alacsony mértékűre csökkentik az új fertőzések számát, hogy levetővé váljon a hatékony kontaktkövetés.
A második fázisban lehet felépíteni erre egy alkalmazkodó stratégiát, a fertőzések alacsony száma alapján.
Úgy látják, hogy bár Németországban lassult a koronavírus terjedése, a helyzet egyáltalán nem stabil, és a vírus kis mértékű elszaporodása visszavetheti őket az exponenciális terjedés fázisába.
Ez pedig nem igazán jó hír, különösen azért, mert a koronavírus elleni harcot sokkal nehezebbé és hosszabbá teheti.
Korábban már más szakemberek is azt mondták, hogy 2 évig is szükség lehet bizonyos óvintézkedésekre a koronavírus miatt.
Más kutatások pedig már azt pedzegetik, hogy a koronavírus újrafertőzhet.
Ily módon a vakcina várásával kapcsolatban is sok aggasztó kérdés merül fel.
Valamint az sem kizárt, hogy a koronavírus szezonálissá válhat és több újabb hullámban támadhat.
Ezek azonban még elméletek, bár van rájuk némi bizonyíték is…