Bizonyos értelemben a gombák okozta “zombi kór” ma is létezik és ismernek olyan gombát is, ami harapással terjed, fertőz tovább…
Mindenki a The Last of Us új HBO sorozat körül forog, nem véletlenül.
Az alkotók a népszerű és azonos nevű játékot adaptálták, ráadásul a kritikailag elismert Csernobil című sorozat köszönhető nekik.
A sorozat rengeteg kérdést vet fel és elkezdte foglalkoztatni az emberek mellett a tudósokat is, mivel a valaha volt legrealisztikusabban magyarázott zombi apokalipszisét vázolja fel, ami akár már holnap megtörténhet…
A sorozatban és a játékban is egy gomba spórája és a harapással való terjedése okoz világjárványt, az emberk agyát megtámadva, azon keresztül irányítva őket.
A fertőzötteket a mutálódott bombafaj belülről eszi meg, miközben a legvégsőkig életben tartja a gazdatestet.
A tudósok elmondták, hogy nem elképzelhetetlen az, amit a sorozat mint tudományos háttér felvázol.
A Dél-Amerikában elég sok problémát okozó, kifejezetten gusztustalan testi elváltozásokat okozó Sporothrix brasiliensis többek között karmolással és harapással is képes terjedni.
Sőt, nem csak az állatokat (jellemzően macskákat) fertőz, hanem közvetlenül az emberre is komoly veszélyt jelent.
Hozzá kell tenni, hogy nem sok olyan gombafaj akad, amely emlősöket találja a legideálisabb táptalajnak, ugyanakkor a meglévő alig 500 féle még így is közel 1,5 millió ember halálát okozza évente.
Dr. Ilan Schwartz, a Duke University School of Medicine invazív gombás fertőzésekre spacializálódott oktatója szerint nehéz lenne a fertőzés ellen védekezni, mivel a gombák nagyon hasonlóak az emberi szövethez.
Így pedig nehezebb olyan szert is létrehozni, amely hatékonyan felvenné velük a harcot anélkül, hogy az emberi sejtek ne károsodnának.
A sorozat narrációja szerint az emberre specializálódott cordycepts-fajta a globális felmelegedés miatt alakulhatott ki, amely aztán játszi könnyedséggel és gyorsasággal, az élelmiszerekkel terjedt szét a bolygón.
Itt van a következő kapocs a valósággal, ugyanis először a középkorban Szent Antal tüze, varjúköröm vagy anyarozs néven terjedt egy több tízezer ember életét kioltó gabonaparazita, amit a Claviceps purpurea gomba okozott.
A következő ilyen eset 1928-ban Manchesterben, majd 1951-ben egy francia városban a helyi pékség révén terjedt szét.
Innen igazából már csak két-három lépés, és egy (de inkább több) óriási gombaevolúciós ugrás volna a The Last of Us játékban és sorozatban is látott cordycepts-variáns megjelenése, ami potenciálisan megtizedelheti az emberiséget.
Ez azonban a parazitagomba szükséges komplexitása miatt jelenleg aligha valószínű forgatókönyv, arra pedig még kevesebb az esély, hogy élőholt embervadászokká alakulnánk tőle.
Maximum szörnyű kínok között elhaláloznánk, pont, mint más gombáktól, amelyek rendre megfertőzik az embert.
De a végzetes forgatókönyvvel szemben akár az is megeshet, hogy az újonnan felfedezett gombát valami hasznosra fordíthatjuk:
A Cordyceps subsessilist például gyógyszerekben hasznosítják, míg a Cordyceps militarisből és az Ophiocordyceps senensisből különböző egészségügyi kiegészítőket készítenek.