A bankok nem mondtak le a kamatok egy részéről sem, így az adósság csak nőtt.
Ha a törlesztő részlet nem változik, akkor a futamidő kell, hogy növekedjen.
Közben vannak, akik elvesztették az állásukat, és nem tudnak fizetni, se sokat, se keveset, se ma, se holnap, ők tartoznak a 15-20%-ba, akik csak időt nyertek, de életet nem.
Az új, magasan kvalifikált, nemzeti végrehajtók meg már most ugrásra készen várják a zsákmányt…
Riasztó a helyzet, ha a háztartásokat egy éven belüli várható pénzügyi helyzetük alapján vesszük górcső alá. A hitelmoratóriumban résztvevő háztartások 37%-ának saját véleménye szerint romló, 44%-ának változatlan és 19%-ának pedig javuló lesz a pénzügyi helyzete a következő évben.
A romló pénzügyi helyzetű háztartások esetében jelenlegi jövedelmük 42%-át tenné ki a hitelek törlesztése.
Lakóhely szerinti bontásban eltérés figyelhető meg a hitelmoratóriumot igénybe vevő háztartások között.
Míg a megyei jogú városokban élő ilyen háztartások egyötödének csökken várhatóan a jövedelme, a fővárosban élők 44%-a, a városi lakosok 21%-a számít erre.
A legkiszolgáltatottabb helyzetben a falvak lakói vannak, 43%-uk pénzügyi helyzetének romlására számít, 48%-uknak változatlan marad és csupán 9%-uknak fog javulni a helyzete belátható időn belül.
Valójában gondban lesznek a változatlan pénzügyi helyzetről beszámolók is, mivel jelenleg nem törlesztik hiteleiket.
A hitelmoratórium megszüntetése kiszolgáltatott helyzetbe hozza a válság miatt már eleve rossz pénzügyi helyzetben lévő személyeket és háztartásokat.
A várhatóan romló pénzügyi helyzetű háztartások aránya alapján a hitelmoratórium megszüntetése után a teljes lakossági hitelállomány 15-20%-a válhat problémássá.