Szerintük senki sem bújhat ki a felelősség alól.
Azt is hozzátették, hogy ők, mármint a németek különleges helyzetben vannak, mivel kimondva, kimondatlanul is ők Európa vezető gazdasági nagyhatalma.
Ha nem is meditáltunk rajta mindennap, éreztük, hogy amíg a németek és oroszok kijönnek egymással, addig nagy baj nem történhet Európában.
Mi magyarok különösképp megszenvedtük a két birodalom első és második világháborús összecsapását, tudtuk, miért fontosabb számunkra mindennél a béke.
Az Ukrajnát ért orosz invázió óta, de igazából már Merkel novemberi távozása óta látható volt, hogy Berlint több felől is igyekeznek kilökni az európai stabilitást biztosító helyzetéből.
Aszankciók inflációja helyett végre el kell gondolkodni azon, hogyan lehet véget vetni a háborúnak, s ezt követően milyen legyen az EU és Oroszország kapcsolata egymással.
EBBEN NÉMETORSZÁGNAK DÖNTŐ SZEREPET KELLENE VÁLLALNIA, EZ RACIONÁLIS ÉS MORÁLIS OKOKBÓL EGYARÁNT KÖTELESSÉGE.
A német gazdaság és a lakosság keményen megszenvedi a szankciók következményeit, és ha a dolgok így mennek tovább, akkor ez csak súlyosbodni fog.
A németeké a legnagyobb európai gazdaság, így ennek visszaesése egész Európának és kiemelten Közép-Európának súlyos károkat okoz.
Vagyis ez mindannyiunkat érint, és ha a németek azt mondják, hogy nem bújhatnak ki a felelősség alól, akkor bizonyos áttételes értelemben az ránk, magyarokra és a többi EU-s tagországra is vonatkozik.
A németek szerint történelmi és erkölcsi felelősségünk minden más nyugati hatalomnál többet tenni azért, hogy egy újabb háború ne pusztítsa el Európát.
Ukrajnának minden lehetséges anyagi és erkölcsi támogatást meg kell adni a békekötés után, de újjáépítésről csak akkor érdemes beszélni, ha már tartós a béke.
Az ideális az lenne, ha az ország új határait sikerülne ugyanúgy nemzetközileg garantálni, mint Ausztriáét.
A világ közvéleményének nagyobbik része közömbösen szemléli az ukrán tragédiát, Ha a Nyugatnak és Oroszországnak sikerül tartós békét kötnie, akkor nagyjából helyreáll a korábbi egyensúly.
Ha nem, akkor a Nyugaton kívüli világ megosztottságunkat és az elhúzódó háborút látva gazdasági és civilizációs téren sokkal veszélyesebb kihívónk lesz, mint a meggyengült Oroszország.