A kutatók egy váratlan és egyben páratlan felfedezést tettek. Kísérletekben voltak képesek megfiatalítani az alanyokat.
Itt az áttörés amire mindenki várt, az örök élet küszöbén?
Igazi áttörés, kísérletekkel igazolva
Rájöttek, hogy az öregedést, mint folyamatot, a menin nevű fehérje csökkenése irányítja. Most, hogy ezt tudjuk, visszafordítható ez a folyamat. Az egérkísérletek alapján pedig a válasz egy határozott igen.
Egy új tanulmány szerint a hipotalamusz menin-fehérje csökkenése kulcsszerepet játszhat az öregedésben.
Ez alapján egy egyszerű aminosav pótlásával enyhíthetjük bizonyos életkorral összefüggő változások lezajlását – számol be róla a sajtóközlemény.
A kutatókban ezért merült fel a kérdés, hogy milyen szerepet játszhat a menin az öregedésben.
Azt már megfigyelték, hogy az életkor előrehaladtával csökken a menin szintje a hipotalamuszban – a folyamat feltárására pedig olyan egereket hoztak létre, amelyekben gátolni lehetett a menin aktivitását.
Mint kiderült, ha csökkentették a menint, az a fiatalabb egerekben a hipotalamusz ideggyulladásának növekedéséhez, az öregedéssel összefüggő következmények növekedéséhez vezetett, beleértve a csonttömeg és a bőr vastagságának csökkenését, a kognitív hanyatlást és az élettartam mérsékelt csökkenését.
Egérkísérletek már igazolták: jöhet az ember?
Egy másik változás, amelyet a menin csökkenése okozott, a D-szerin aminosav szintjének csökkenése volt, amelyről ismert, hogy egy neurotranszmitter, és néha étrend-kiegészítőként használják, de megtalálható a szójában, tojásban, halban és a diófélékben is.
Ha ezt tudjuk, a kérdés, hogy mennyire visszafordítható az a folyamat, amit öregedésnek nevezünk? Hogy ezt vizsgálják, a kutatók “bekapcsolták” menin-termelést az idősebb (20 hónapos) egerek hipotalamuszában.
30 nappal később jobb bőrvastagságot és csonttömeget, valamint jobb tanulási, megismerési képességeket és egyensúlyérzéket vettek észre a kísérleti állatoknál.
Mindez összefüggésben áll a D-szerin növekedésével a hippocampusban, amely a tanulás és a memória szempontjából fontos központi agyi régió.
Itt a csodaszer az öregedés ellen
A D-szerint tehát igazi csodaszer lehet az öregedés ellen.
Egyes feltételezése szerint az öregedés megállításával és visszafordításával számos időskori betegség sem jön majd elő azoknál, akik magukon ezt alkalmazzák.
A tudósok előtt az még rejtély, hogy egyáltalán miért kezd el csökkenni a hipotalamuszban, és ha ezt megfejtjük, akkor ez a mechanizmus felhasználható-e végső soron az öregedés lassításához, és ha igen, akkor mennyi ideig?
Ha ugyanis az elméleteik helyesek, akkor az emberi életkor 160-200 évre kis kitolható lehet.