Kiszakadhat egy ország Franciaországból, ami a világgazdaságra is veszélyes.” “Isten nem ver bottal”?!
Úgy tűnik, hogy a történelemben csak idő kérdése, hogy mindenkit utólérjen az, ami jár neki?
Sokan neheztelnek a franciákra főleg itthon, Trianon miatt.
Talán a sors iróniája, hogy most éppen Franciaroszág Trianonja mehet végbe a szemünk előtt.
Avagy “visszanyal a fagyi”, visszafelé sül el az a bizonyos karmapisztoly?
Új-Kaledónia, Franciaország csendes-óceáni területének parlamenti képviselői és politikusai egy héten át Párizsban tárgyalnak a függetlenségről szóló harmadik, kötelező érvényű népszavazás időpontjáról és kereteiről. Eddig kétszer mondtak nemet két év alatt az önállóságra.
Ha harmadjára másként döntenek a lakosok, a világ egyik legfontosabb nyersanyagának negyede kerülhet át akár Kína kezébe is.
Új-Kaledónia egy nagy és több kisebb sziget csoportjából áll a Csendes-óceán délnyugati részén. Még Napóleon alatt gyarmatosította Franciaország 1853-ban, ami azóta hol kényszer-, hol érdekházasság a felek között.
Mert bár a helyi őslakosok egy csoportja, a kanakok erősen függetlenedési pártiak – arra hivatkozva, hogy a párizsi kormányzás nem hagy elég szabad teret az országnak -, addig a tengerentúli terület viszonylagos autonómiát élvez és egy évi 1,5 milliárd eurós pénzügyi juttatás segíti a gazdaságát.
A mostani referendum – túl a jogtechnikai kérdéseken – erős geopolitikai és gazdasági téttel bír:
Új-Kaledónia rendelkezik a világ kitermelhető nikkeltartalékainak 15-25 százalékával a becslések szerint, valamint stratégiai hozzáférést biztosít Franciaország számára a csendes-óceáni vizekhez.
A térségben pedig egyre intenzívebb Kína terjeszkedése, egyre több országot von be érdekszférájába.
Így már érthető, hogy Párizs a múlt héten levelet küldött az új-kaledóniai képviselőknek, amelyben azt javasolja, hogy amennyiben a választók a függetlenség mellett döntenek, a francia állam felajánlhat valamiféle “társulási megállapodást”, hogy megőrizze a kapcsolatot a csendes-óceáni területtel.
A lépéssel tehát Franciaország megpróbálja megakadályozni, hogy Új-Kaledónia a jövőben Kína befolyási övezetébe kerüljön.
Egyúttal egy földrajzi és gazdasági Trianon következzen be, éppen velük, a békediktátum levezénylőivel…