Döbbenetes felfedezés: remény sugara a sötét égbolton, így maradhat életben az emberiség
– állítja számos kutató.
Kutatók felfedeztek a Földtől mindössze 138 fényévre lévő titokzatos exobolygót, amely épp átalakulás alatt áll és ezzel némi remény ad a sötét égbolton a további túlélésre.
A HD-207496b nevű exobolygó elemzése feltárja, hogy ez a csillag jelenleg a Föld tömegének 6,1-szerese és sugarának 2,25-szöröse.
Gáznemű légköre és globális óceánja vagy ezek keveréke van jelen a csillagon – és a későbbiekben ez lehet, hogy összezsugorodva szuperfölddé válik.
Ez segíthet a csillagászoknak megfejteni az exobolygó észlelések rejtélyét, a Földnél nagyobb sziklás bolygók és a Neptunusznál kisebb gázbolygók tömege közötti szakadékot.
De alaposabban meg kell vizsgálni ezt a rejtélyes exobolygót, hogy pontosabb információt kapjunk a légköréről.
Azt találtuk, hogy a HD-207496b sűrűsége kisebb, mint a Földé, ezért arra számítunk, hogy jelentős mennyiségű víz és/vagy gáz van az összetételében”
– írják a kutatók közleményükben.
“A bolygó belső szerkezetének modellezéséből arra a következtetésre jutottunk, hogy a bolygó vagy vízben gazdag burokkal, gázokban gazdag burokkal vagy a kettő keverékével rendelkezik.”
A párolgási modellezés feltárja, hogy ha az exobolygó gázban gazdag hidrogén- és héliumatmoszférával rendelkezik, akkor ez az állapot átmeneti:
A csillag 520 millió éven belül teljesen lecsupaszítja az exobolygót.
Az is lehetséges, hogy a légkör már nincs, és a HD-207496b már egy csupasz óceáni világ.
Tehát a HD-207496b felszíne egy összefüggő víz is lehet.
Mindenesetre a jelen felfedezés több bizakodásra ad okot, ha esetleg a Föld pusztulása tovább folytatódna.