Igazak lehetnek az ősi, több ezer éves sumer pecséthengereken szereplő információk? Mit tud a NASA a kilencedik bolygóról, mi köze a Nibiruhoz, és a most felfedezett égitesthez? Utána jártunk.
Az égitest nagyon hasonló pályán halad saját rendszerében, mint a Naprendszer feltételezett legkülső planétája.
A HD106906 b katalógusjelű égitest egészen valószínűtlen pályán kering egy 336 fényévre található kettőscsillag körül:
A 11 jupitertömegű a Nap–Föld-távolság több mint 730-szorosára van csillagaitól és nagyjából 15 ezer földi év alatt kerüli meg azt.
A planétát 2013-ban fedezték fel a chilei Magellan Teleszkópok révén, majd visszamenőlegesen más távcsövek észlelései között is azonosították, így többek közt a Hubble észlelési adataival kiegészítve immár 14 évnyi adat áll a szakértők rendelkezésére a bolygó mozgásával kapcsolatban.
A planéta pályáját annak elképesztő méretei miatt még ilyen hosszú megfigyelés nyomán sem volt egyszerű megállapítani, főleg hogy az a nagy távolság és a gyenge gravitáció miatt nagyon lassan halad előre.
A Kaliforniai Egyetem kutatói által nemrégiben mégis sikerrel modellezett pálya nemcsak átmérője miatt extrém, más szempontból is kilóg a rendszerből: erősen megnyúlt és megdöntött, és a bolygó a rendszer közepén található két csillagot övező törmelékkorongon kívül kering.
A szakértők szerint valószínűsíthető, hogy a bolygó eredetileg sokkal közelebb formálódott csillagaihoz, nagyjából a Nap–Föld-távolság háromszorosára.
Ezt követően azonban először az anyagkorong hatására lelassult és beljebb vándorolt, majd a kettőscsillag tagjainak gravitációs erői kihajították a rendszer középső részéről, és majdnem a rendszerből is.
A planéta végül mégsem távozott, és egy közelben elhaladó másik csillag hatására stabilizálódott a pályája is, amely azonban erősen megdőlt a fő keringési síkhoz képest.
Hogy ez melyik csillag lehetett, arra a Gaia űrtávcsővel végzett mérések alapján több konkrét jelöltjük is van a szakértőknek.
Az egész azért kiemelkedően érdekes, mert a Naprendszeren belül is sokan feltételezik egy hasonló, távol keringő, nagy tömegű bolygó létezését.
A kilencedik planéta létére a legerősebb bizonyítékot az jelenti, hogy a Kuiper-övben számos olyan objektum van, amelyek nagyon elnyúlt és egymáshoz képest furcsán rendezett pályán keringenek, ami azt sugallja, hogy egy nem azonosított gravitációs forrás hat rájuk.
Sokan egyébként ezt a bolygót azonosítják a Nibiruval.
A Nibiru egy olyan kőzetbolygó, melyről az ősi sumer civilizáció több ezer éves pecséthengerein is szó esik.
Azzal került be a köztudatba, hogy Zecharia Sitchin professzor és régész szerint ezek a pecséthengerek elmesélik: a jövőben a Föld sorsát fogja megpecsételni ez a kőzetbolygó azzal, hogy elhalad mellette, vagy rosszabb esetben “súrolja” Földünket, ezzel minden életet elpusztítva a felszínen.
A NASA elmúlt években gyűjtött kutatásai valóban alátámasztják, hogy létezhet a kilencedik bolygó.
Azonban nem erősítették meg egyelőre, hogy ez azonos lenne a sumer legendák Nibirujával…