Még más országok vezetőit is megosztotta, amit mondott…
Vera Jourová, cseh uniós biztos, az Európai Bizottság alelnöke a Bloombergnek adott interjút, amelyben többek között azt nyilatkozta, az Európai Bizottság eltökélt a 2021 január elsején hatályba lépett jogállamisági feltételek betartatásában.
Ő személy szerint szeretné, ha még idén lenne eredménye az új szabályozásnak.
Az Európai Bizottság ki fogja kényszeríteni a tagállamoktól a jogállamisági kritériumok betartását, Magyarország és Lengyelország eurómilliárdos támogatásoktól eshet el.
– nyilatkozta Vera Jourová a hírügynökségnek.
Az új jogállamisági mechanizmus lehetőséget biztosít arra, hogy a bizottság visszatartsa az EU elfogadott költségvetésében szereplő támogatásokat a követelményeket megsértő tagországoktól. Magyarország esetében ez az összeg akár 7,2 milliárd eurót is jelenthet.
Orbán Viktor és a lengyel miniszterelnök, Mateusz Morawiecki költségvetés vétóval fenyegetett abban az esetben, ha az Európai Unió a jogállamisági mechanizmushoz köti a támogatásokat.
Végül egy olyan megegyezés született, amely szerint az Európai Bíróságokhoz fordulhatnak a megvádolt tagországok, ha nem találják jogosnak a kritériumok megsértésének vádját.
Az Európai Bíróságnak lehetősége van már nyár elején döntést hozni, így a bizottság két hónap alatt véglegesítheti és végrehajthatja a szankciókat
– közölte Vera Jourová.
Varga Judit igazságügyi miniszter a Facebookon reagált az EU-biztos nyilatkozatára, hogy szerinte Vera Jourová politikai nyomás alá helyezte az EU Bíróságát.
Voltaképpen döntéshozatalra utasított, amikor elvárásokat fogalmazott meg a kondicionalitás-keresetről ítélkező testülettel szemben
– fogalmazott Varga Judit.
Az EB alelnöke egy február végi CEU-s konferencián kijelentette, hogy Magyarországot még mindig „beteg demokráciának” találja.