Siralmas a helyzet… Utánanéztünk, milyen lehetőségei vannak a polgároknak itthon és külföldön, ha ellenőrizni akarják magukat korona-ügyileg.
Jelenleg két elterjedt fajtája van a koronavírus-tesztnek:
PCR-teszt;
Antigén-gyorsteszt.
A járvány kirobbanásakor az országok döntéshozóinak gyorsan kellett reagálniuk arra, hogy miként biztosítanak kellő mennyiségű tesztet. Itthon a narratíva úgy indult, hogy amennyiben valakinek koronavírusra utaló tünetei vannak, akkor felkeresheti a háziorvosát, aki bejegyzi őt egy ingyenes koronavírus tesztre.
Gyorsan kiderült, hogy a rendszer hagy maga után kívánnivalót, sokan – úgy, hogy egyáltalán nem biztos, hogy fertőzöttek – több napot, akár egy hetet is otthon ültek, várva a tesztet végző orvosok érkezését. Az már csak fokozta a háziorvos által elrendelt teszt népszerűtlenségét, hogy sokszor napokba telt a teszt kiértékelése.
A másik lehetőség a fizetős, magánlaboratóriumok nyújtotta PCR teszt, melynek árát a kormány egységesen 19500 forintra szabta meg.
Ausztriában és Nagy-Britanniáról szólnak a legfrissebb hírek, ahol hetente több – szomszédországunkban havonta öt, a szigetországban pedig hetente kettő – ingyenes koronavírus tesztet biztosít az állam a polgároknak. Ausztriában márciustól lépett érvénybe a döntés, a teszteket a gyógyszertárakon keresztül biztosítják, míg a briteknél a patikák mellett, akár a postán keresztül is át lehet venni.
Franciaország már tavaly nyáron döntött arról, hogy térítésmentes teszteket szolgáltatnak a lakosságnak.
Németországban elég, ha valaki enyhe tüneteket mutat, sőt, a kontaktjaikat is szűrik, míg hazánkban csak erős, egyértelműen koronavírusos tüntetek mellett javasol ingyenes tesztet a háziorvos. Emellett ingyenes tesztet kapnak azok is, akik erősen járvány-sújtotta helyről érkeznek az országba, de azok is igényelhetik a tesztet, akik nem vörös országból érkeznek.
A hollandok német mintára döntöttek úgy, hogy enyhe tünetekkel is biztosítják az ingyenes tesztelést.
A társadalomban erős visszhangot váltott ki az ár, tekintve, hogy egy három-négy tagú család számára a tesztelés még így is egy kisebb vagyonba kerül, ha nem akarják megvárni, míg kedvező esetben a mentős kiér hozzájuk tesztelni.
A helyzet különösen lesújtó, ha az árat a minimálbérhez mérjük, ehhez képest különösen magas árat lőtte be a kormány. A felháborodás szépen leült, a társadalom végül beletörődött.
Immár 8 hónapja elérhető a hatósági áras teszt, közben a harmadik hullám gőzerővel “teszi a dolgát”, napjában továbbra is százak vesztik életüket.
Az egészségügy teljesítőképességének felső határait súrolja, de Magyarországon továbbra is 19500 forintot kell fizetni, ha a mezei polgár felelősségteljesen leteszteltetné magát, mielőtt hétvégén meglátogatja az idős rokonokat…