Forradalminak nevezték az eljárást ami mindent megváltoztathat.
Támogatnák, hogy két férfinek ilyen módon közös gyermeke születhessen, amennyiben sikerül igazolni, hogy az eljárás biztonságos.
Az elkövetkező tíz év során lehetségessé válhat, hogy férfiak sejtjeiből termékeny női petesejteket hozzanak létre laboratóriumban
– jelentette be egy neves japán kutató.
A szakember és munkatársai egereknél már sikeresen alkalmazták a technikát, és már vizsgálják, hogyan lehetne azt humán klinikai eljárássá átültetni.
A tudományos előrelépés egyfelől ígéretes módszer lehet egyes súlyos meddőségi állapotok kezelésére, másrészt lehetőséget teremthet arra is, hogy az azonos nemű párok biológiai szülőkként vállaljanak közös gyermeket
– írja a The Guardian.
Az eljárás hatékonysága elmarad a hagyományos lombikprogramokétól, tekintve, hogy a mesterségesen létrehozott embriók alig egy százalékából született életképes utód, míg a nőstény egerektől vett petesejtekkel ez az arány öt százalék körüli volt.
Mégiscsak az történt azonban, hogy két hím egyed, azaz két biológiai apa utódaként jöttek világra újszülött rágcsálók.
Hajasi csapata ugyanakkor nem kisebb fába véste a fejszéjét, minthogy a közeljövőben megpróbálja emberi sejteknél is megismételni a bravúrt, ezáltal kitaposva az ösvényt a módszer klinikai alkalmazása előtt.
„Szigorúan technológiai oldalról nézve ez akár már 10 éven belül lehetővé válhat”
– véli Hajasi.
Hozzátette azonban, hogy
nem szabad elfelejteni, hogy ez nemcsak egy tudományos program, hanem egyben társadalmi kérdés is, ennél fogva több tényező is befolyásolja, hogy mikor válhat a klinikai ellátás részévé.
A személyes véleményét megfogalmazva arról beszélt, támogatná, hogy két férfinek ilyen módon közös gyermeke születhessen, amennyiben sikerül igazolni, hogy az eljárás biztonságos.