Zelenszkij úgy keresztbe tehet hosszabb távon Magyarországnak, mint még soha? Energiaipari Trianonnal felérő csapás jöhet?
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök esti videóbeszédében részletesen szólt az új szankciókról azok ellen, akik „az orosz agresszióba fektetnek be, és támogatják azt”.
Elsőként elmondta, hogy ez egy újabb szankciócsomag az orosz katonai-ipari komplexum ellen, ezúttal 322 vállalat került fel a szankciós listákra.
Két másik szankciós listán olyan magánszemélyek és jogi személyek szerepelnek, akik segítenek kijátszani az Oroszország elleni szankciókat, háborús bűnösök tulajdonát birtokolják, és „részt vesznek a szabadság elpusztításában Oroszországban és a mi földünkön egyaránt”.
Az elnök hangsúlyozta, hogy az ukrán szankciócsomagokat részletesen kidolgozzák, és a partnerekkel szinkronizálják:
Az egyik legfontosabb közös feladatunk, hogy megszüntessünk minden lehetőséget Oroszország számára a szankciók kijátszására. Minden olyan orosz rendszer, amely lehetővé teszi a szankciók kijátszását, időt ad ehhez a háborúhoz, lehetőséget ad az agresszornak.
Zelenszkij azt is megjegyezte, hogy az orosz nukleáris ipar ellen globális korlátozó intézkedések kezdődtek:
„Ez az iparág nemcsak az agresszor költségvetésének forrásait termeli meg, hanem segít más államok függővé tételében is, amelyek területén állítólag »energetikai nukleáris projekteket« hajtanak végre.
A Kreml számára minden energia fegyver. Az atomenergia is fegyver számukra.
És pontosan ez történik a zaporizzsjai atomerőműben, amelyet Oroszország fegyverként használ a világ zsarolására.
Jó, hogy Nagy-Britannia, Amerika, Franciaország, Japán és Kanada szövetséget kötött, hogy egy terrorista állam nukleáris iparát kivonják a világpiacról”.
Ez azonban rendkívül érzékenyen érintheti hazénkat, mely jelentősne függ az orosz atomipartól.
A Paksi atomerőmű elemeivel szinte semmi nem kompatibilis ami nyugati technológia, ugyanez lenne a helyzet Paks 2-vel is.
Sőt, úgy tűnik, hogy jönnek aza tomiparra kivetett szankciók is.
Mint ismeretes, április 21-én, pénteken találkoztak az Európai Bizottság tisztviselői és a 27 uniós tagállam brüsszeli nagykövetei, hogy a következő, Oroszország ellen kivetett szankciókról tárgyaljanak.
A tárgyalás előtt Varsó bemutatott egy olyan nem hivatalos dokumentumot, amivel felmérnék, hajlandóak-e a tagállamok szankcionálni az orosz atomipart, aminek lehetséges módját is prezentálták a lengyelek.
Egyelőre a hírek szerint nem kell emiatt aggódnunk, mert a kiadvány szerint Magyarországot és a paksi bővítést felmentenék a szankciók alól.