Megindul a végleges leválás, már a MOL is döntött!
Az ország legnagyobb energetikai csoportja, a Mol Nyrt. megerősítette, hogy megkezdte az előkészítését annak, hogy a finomítók képesek legyenek alternatív nyersolaj feldolgozására.
Korábban energiapiaci szakértők bírálták az olajtársaságot, hogy csak az olcsó Ural-árfolyamok miatt nem vált más típusú termékekre.
A vállalat szerint viszont hosszú és drága folyamat az átállás. Most mégis lépnek.
Az elmúlt hetekben a mindennapos politikai viták részévé vált, hogy az Európai Unió az év végével embargót vezetne be az orosz olajtermékekre és a nyersolajra.
Az Orbán Viktor vezette magyar kormány viszont ennek hevesen ellenállt, mivel Budapest szerint súlyos veszteségeket okozna a gazdaságnak, ha az orosz olajról leválna Magyarország:
Az Európai Bizottság felé például 15-18 milliárd eurós veszteséget vetítettek előre.
A Financial Times cikke szerint viszont már elindult a tervezés a Mol-nál – amelynek három olajfinomítója van Közép- és Kelet-Európában –, és már felkérték mérnökeiket, hogy készítsenek terveket arra, hogyan lehetne ezeket orosz olaj nélkül működtetni.
Huff Zsolt, a vállalat downstream termelési igazgatója azt mondta az átállásról: „repülés közben kell újjáépítenünk a gépet”.
Huff szerint a Mol-nak, amely részben a magyar állam tulajdonában van, most kell felkészülnie a legrosszabb forgatókönyvre, hogy csak tengeri [könnyű] nyersolajat tud majd feldolgozni.
Az orosz gáz egyelőre marad
Magyarország más országokhoz képest is nagyon sokat fizet az orosz gázimportért a kormány minden kommunikációja ellenére.
Egyelőre nem várható, hogy az orosz gáz nélkül próbáljon az ország elboldogulni.
Éves szinten Magyarország 9 milliárd köbméter gázt fogyaszt, jelenleg körülbelül 1 milliárd köbmétert raktároznak hazai tárolókban. Hogy ez mennyi időre elegendő az erősen időjárás függő.
Az áramhálózatot is túlterhelheti, ha az oroszok elzárják a gázt.
Ennek a lehetősége bármikor megtörténhet – figyelmeztetnek a szakértők.