Adja az ég, hogy tévedjen! Elmondta, szerinte mi várható…
Dr. Müller Viktor az ELTE TTK egyik kutatója nem akármit állít a koronavíurssla kapcsolatban.
Valószínű, hogy érvényesül szezonális hatás, ugyanakkor ettől nem várhatjuk azt, hogy nyáron magától eltűnjön a vírus.
A pandémiás kórokozók, amelyek ellen még nem alakult ki érdemi immunitás a népességben, akkor is képesek nyáron terjedni (csak éppen valamivel lassabban), ha egyébként hatnak rájuk az évszakok.
Ez a tapasztalat a száz évvel ezelőtti spanyolnáthajárványánál is érvényesült.
Ha ez az új koronavírusra is igaz, akkor annak — ahogy arra sokan figyelmeztetnek — a hűvös, borús őszi idő beköszöntével érezzük majd a kedvezőtlen hatását.
Továbbra is a Kínában élő denevérek vírusai között ismerjük a SARS-CoV-2 legközelebbi rokonát, de a közvetlen forrást még nem találtuk meg.
Abban az esetben lehetne fontos a forrás megtalálása, ha az emberre átugrás nem egy ritka mutáció eredményeként következett be, hanem létezik egy olyan állati vírus, amely eleve rendelkezik azokkal a molekuláris bélyegekkel, amelyek lehetővé teszik az emberi szervezet hatékony megfertőzését.
Egy ilyen vírus a továbbiakban is kiemelt veszélyt jelenthetne.
Illetve maga a felvetés, hogy lehetett volna laborból kiszabadult vírus is, ismételten ráirányítja a figyelmet arra, hogy azokkal az állati kórokozókkal, amelyekről tudjuk, hogy viszonylag könnyen váltanak át emberi gazdára, csak nagyon nyomós okkal és különleges elővigyázatosság mellett szabad dolgozni
-tette hozzá…
Számíthatunk arra, hogy nem sokkal azután, hogy az új vírus megjelent az emberben, még bőven van lehetősége javítani az új gazdafajhoz – hozzánk – való alkalmazkodásán, így idővel hatékonyabbá válhat a terjedése.
Azt persze hozzátette megnyugtatásképpen, hogy ez akár az előnyünkre is válhat, nem mindig szükségszerű az, hogy ez a változás pozitív a koronavírus szemszögéből.
A vírus tehát akár még jobban is terjedhetne, ha erősebben „szakosodna” a felső légutakra, ezáltal viszont ritkábban okozna súlyos betegséget.
Elképzelhetőnek tartom, hogy ezt az evolúciós utat fogja bejárni, de ez persze ebben a pillanatban még csak spekuláció.
A nagy vihart kavart Korber et al. tanulmány annak a lehetőségét vetette fel, hogy Észak-Olaszországban egy talán gyorsabban terjedő vírusváltozat alakult ki.
Dr. Müller szerint ez elég valószínű, és ő is “bizonyosan” így látja.
Azonban egyelőre nem zárható ki teljesen, hogy ezt a változatot csak a körülmények összjátéka, a véletlen segítette hozzá, hogy a többi változat rovására terjedjen
-jelentette ki.