A vírusok elleni harcban is csodafegyver lehet…
Nobel-díj közelébe kerülhet a szegedi tehetséges fiatal orvos, Manczinger Máté!
Egy fiatal orvos-kutató, Manczinger Máté tisztán bioinformatikai eszközökkel fedezte fel az emberi immunrendszer és a kórokozók sokfélesége közötti alapvető összefüggést
Az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontban, Pál Csaba világszínvonalú műhelyében végzett munka eredményei a védőoltások alkalmazásában és az antibiotikumos kezelés megválasztásában is fontosak lehetnek.
A fiatal orvos-kutató elméletének lényege az volt, hogy
ha sok kórokozó van a környezetben, akkor ennek hatására az immunrendszer is sokoldalúbbá válik.
Ezt az állapotot azonban nem érdemes általában fenntartani, valószínűleg azért, mert kevésbé hatékony egy-egy kórokozó ellen, és nagyon költséges a szervezet számára.
Egy hasonlattal élve: a sok kórokozót tartalmazó területeken elengedhetetlen lehet a túléléshez a svájcibicska-szerű sokoldalúság.
Ha elveszünk a dzsungelben, és egyetlen eszközzel kell boldogulnunk, jó, ha az a szerszám kés, villa, olló, csavarhúzó és iránytű is egyben.
De ha nem épp ezer veszély leselkedik ránk, praktikusabb mindig az adott feladatra legalkalmasabb eszközt választanunk, és a maguk szakterületén semmilyen svájci bicska nem vetekedhet a kenyérvágó késsel, a körömollóval vagy a motoros csavarbehajtóval.
A kutató szerint az immunrendszert be lehet kapcsolni, és egy oylan üzemmódba állítani, amivel még nagyobb hatékonysággal lehet leküzdeni a jövőben a betegségeket.
Ha képesek lennének ezt a “kapcsolót” az immunrendszeren felkapcsolhatóvá tenni, vagy egy olyan irányba vinni a kutatásokat, amik kihoznák ezt az immunrendszerből, akkor az sokak szerint akár Nobel-díj esélyes teljesítmény is lehet.
Jó úton vannak, ugyanis a kutatók munkájuk során a molekulák olyan tulajdonságait vizsgálták, amelyek megmagyarázhatják azok összefüggéseit különböző betegségekkel, valamint hatással lehetnek az egyes variánsok földrajzi elterjedésére.
Ez lehet a kulcs, ám még hosszú és rögös kutatás várhat rájuk, mire komolyabb eredményeket is fel tudnak mutatni.
Mi azért drukkolunk nekik, és bízunk benne, hogy egy magyar kutatás hozhatja el a betegségek nélküli világot!