Sokan már most orvostudományos áttörésről beszélnek!
A gyógyszeres kezelés egyik hátránya, hogy nem célzottan, hanem hosszú időn keresztül hat, akkor is, amikor a betegnek nincs szüksége rá.
A másik pedig az, hogy a betegek 30 százalékánál nem tudnak tünetmentességet elérni, még a legmodernebb szerekkel sem.
Eddig nem volt olyan elektromos eszközünk, amivel a megfelelő mennyiségű dózist fájdalommentesen az agyba juttathattuk volna
– fejtegette dr. Berényi Antal agykutató, a defibrillátor ötletgazdája és a kutatások vezetője.
Dr. Berényi Antal, a kutatás vezetője először saját magán tesztelte az agy mélyrétegeire ható különleges készüléket
– Ötévnyi munka után készült el az eszköz, ami egészen a mélyagyi rétegekig eljuthat. Állatokon és civil önkénteseken már teszteltük is, és biztonságosnak bizonyult.
Természetesen én voltam az első, akin kipróbáltuk, és nagyon érdekes tapasztalás volt
– mondta.
A kutatók reményei szerint a találmány nemcsak az epilepsziásoknak tehet jó szolgálatot, hanem a depressziós és szorongásos betegségeket is lehet vele kezelni.
– Két irányba tervezünk tovább haladni: egyrészt ezt a mostani, fél szekrény nagyságú szerkezetet le szeretnénk miniatürizálni akkorára, hogy be lehessen ültetni a fejbőr alá, másrészt szeretnénk kifejleszteni mindennek a hordozható változatát
– fejtegette az agykutató.
Az epilepsziás betegeknek állandóan szükségük van a defibrillátorra, mert sose lehet tudni, mikor jön a roham, a depressziósok viszont egy másik, hordozható változatot használhatnák.
S hogy mit szólnak mindehhez az érintettek? Természetesen nagyon örülnek.
Minden olyan újítás öröm nekünk, ami bármennyit is javít az epilepsziások életminőségén
– jelentette ki Mészáros László, a Magyar Epilepsziával Élők Alapítványának vezetője, aki maga is epilepsziában szenved.
A műtéttől sokan tartanak, és csak negyvenszázalékos az országos kihasználtság, régóta vártunk már egy megfelelő alternatívára.
Negyvenmillió érintett
Az epilepszia igen gyakori betegség, a világon negyvenmillió ember él vele. A betegek agyának bizonyos területein fokozott elektromos aktivitás jön létre, ami az egész testet érintő görcsrohamokat okozhat.