Avagy a pokol felé vezető út is jó szándékkal van kikövezve…?! Ezt miért nm mondták el eddig a világnak?
Ez mindent boríthat és megváltoztathat?!
Fontos összefoglalót tett közzé az MIT Technology Review: a cikk szerint a Vuhani Virológiai Intézetben olyan fordított genetikai kutatásokat végeztek, amelyek elméletben akár a forrásai is lehetnek a SARS-CoV-2-nek.
Aggasztó előzmények
em a SARS-CoV-2 volt az első közülük, amely komoly problémákat okozott, hanem a 2002-2003-ban, Kínában felbukkanó SARS, amely nagyjából 8000 embert fertőzött meg, és 774 ember halálát okozta.
A halálozási ráta azért volt ilyen alacsony, mert a SARS-fertőzést követően egy-két napon belül megjelentek az igencsak súlyos tünetek, így könnyű volt elzárni a fertőzötteket, és kontaktkutatást tartani – ha a SARS úgy terjedt volna, mint a SARS-CoV-2,
nagyjából 10 százalékos lett volna a halálozási ráta, ami borzasztó magasnak számít.
Baric együtt dolgozott a kínai Vuhani Virológiai Intézet egyik kutatójával, Csengli Sivel, akinek sikerült denevérbarlangokban azonosítania a később SHC014 kódjellel ellátott vírust, ami nagyon közeli rokona a SARS-nak, de nem sikerült sejtkultúrákban kísérleteznie vele.
Az amerikai kutató erre megoldásként kifejlesztett egy fordított genetikával operáló módszert, ami nagyjából annyit tesz, hogy a SHC014 tüskefehérje-génjét átviszi a laborjában már egyébként is megtalálható SARS vírusba, így egy hibridet, vagy – ahogy az MIT fogalmaz – kimérát hoz létre.
A tüskefehérje felelős azért, hogy a vírus bejusson a sejtekbe, és az új koronavírus elleni védőoltások is nagyrészt erre készülnek.
Si szerint a laboratóriumban nem dolgoztak SARS-CoV-2-vel, Peter Daszak, az EcoHealth Alliance elnöke azonban együtt publikált Sivel, többek között a 2011-ben vagy 2012-ben megtalált, a SARS-hoz genetikailag legközelebb eső WIV1 és SHC014 felfedezéséről is.
Amikor az SHC014 génmódosítva hajlamos volt gyorsan megfertőzni az emberi sejteket sejttenyészetekben, Daszak javasolta, hogy kezeljék úgy a koronavírusokat, mint potenciálisan súlyos járványt okozó patogéneket.
2017-ben felgyorsultak a kutatások, Si és Daszak – szintén BSL-2-es laboratóriumban, még mindig – sorra fedezett fel a SARS-hoz hasonló koronavírusokat denevérbarlangokban.
Ezekből aztán 8 vírussal kísérleteztek úgy, hogy a tüskefehérjéiket belekódolták a korábban felfedezett WIV1-be.
Közülük 2 tudott emberi sejteket is megfertőzni.
Nem csoda hát, hogy szakértők véleménye megoszlik mind a koronavírus eredetéről, mind pedig arról, hogy mennyire szerencsés ilyen funkciógyarapító kísérleteket alacsony biztonsági szintű laborokban végezni (nyilván a járványból tanulva semennyire).
Vannak olyan kutatók, akik azt gondolják, hogy a koronavírus labori eredete kizárható, vannak, akik szerint nagyon komolyan vizsgálni kell, ahogy az amerikaiak igyekeznek is feltárni a Vuhani Virológiai Intézethez köthető szálakat.