Trendforduló, a vírus minden fegyverünket kicsavarta a kezünkből…?
Kijárási korlátozás, boltzárak, a nem egy háztartásban élők érintkezésének teljes tiltása, városok teljes lezárása…
Csak néhány azok közül az intézkedések közül, amelyeket az elmúlt napokban a legnagyobb európai országokban hoztak.
A szigorúsági szintek már gyakorlatilag a tavaszi állapotoknak felelnek meg, a különbség abban van, hogy sok országban ezeket csak a legfertőzöttebb területekre rendelik el.
Egyelőre főlega fővárosok és a nagyobb városok szenevdik el ezeket a korlátozásokat.
De vannak helyek, például Genovában, ahol már az utcán beszélgetni sem lehet. Nem vicc!
Magyarországon szerencsére nincsenek tervben EGYELŐRE komolyabb szigorítások.
Ezzel ugyanis az országunk teljes csődjét kockáztatnánk meg, ha ugyanis még egy alkalommal minden leállna mint márciusban, az akkora pofon lenne a gazdaságnak, hogy talán fel sem állna többé újra több tucat szektor.
Egyértemű, hogy a kontinens hibázott.
Úgy néz ki, Európa kísérlete a laza járványkezelésre ősszel kudarcot vallott, így nem maradt más választás, mint lépcsőzetesen visszatérni a tavaszi útra.
Európában Magyarország már kirívó esetnek számít a laza járványkezelésével.
A Portfolio szerint ősz derekára aztán pontosan az történt, amire a második hullám megjelenését enyhe intézkedésekkel végignéző európai kormányok cselekvőképtelenségét látva számíthattunk:
A második hullám mértéke a legtöbb országban jelentősen meghaladta az első hullámban látott esetszámokat, a vírus gyakorlatilag akadálytalanul terjedt.
A nagy nyugat-európai országok járványgörbéi egészen megszaladtak.
Míg a régiónk tavasszal a teljes elfojtás mellett döntött, és már sikerült csírájában elfojtanunk az első hullámot, addig ősszel a régiós országok is csak jelentős késéssel reagáltak a helyzetre, és több országban is meredek terjedésnek indult a betegség.
Az állam- és kormányfők hajlamosak azt hangoztatni, hogy a tavaszi állapot semmiképp nem térhet vissza, miközben olyan intézkedéseket fogadnak el, amelyek gyakorlatilag már a tavaszi szigorúsági szintet súrolják.
Az interakciók drasztikus elvágása (főleg a találkozások 6 főben maximálása) viszont majdnem ezzel egyenértékű intézkedés, a magánlakásokban tartandó összejövetelek explicit korlátozása egyes országokban pedig túlmutat a tavaszi szinten is.
Hogy mi lesz ennek a vége hosszabb távon, azt egyelőre senki sem tudja megtippelni…