Tegnap lejárt az ultimátum. Jöhetnek a tömeges felmondások, az egészségügy kártyavárként omolhat össze?
Jogszabály korábban tavaly november óta tiltotta, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt az egészségügyi dolgozók felmondjanak, azonban ez a korlátozás megszűnt június 15-től.
Ez pedig azért kirtikus, mert szintén a napokban ltáott napviláégot az a sokkoló hír, miszerint egy felmérés alapján a magyar egészségügyi dolgozók közel fele akár már holnap felmondana.
Tratós, vagy végleges pályaelhagyásra készülnek a nővérek, ápolók, orvosok,, pszichológusok, egyéb egészségügyi személyzet.
Ennek a hatásai pedig katasztrofálisak lehetnek, lényegében akár egyik napról a másikra megbénulhatnak teljes kórházak vagy régiók az országban.
AZ EDDIGI KÖZEL 1200 VÁLASZADÓ, FŐLEG EGÉSZSÉGÜGYI SZAKDOLGOZÓ MINDÖSSZE 15 SZÁZALÉKA JELEZTE, HOGY Ő BIZTOSAN MARADNA AZ EGÉSZSÉGÜGYBEN, OTT, AHOL MOST ÉPP DOLGOZIK. 48 SZÁZALÉKUK FELMONDANA. A TÖBBIEK PEDIG GONDOLKODNAK RAJTA.
-emeli ki az Index is.
A FESZ elnöke hozzáteszi, míg az orvosoknál a szakmaelhagyás kevésbé jellemző, ők ha távoznak is, inkább a magánegészségügyet vagy a külföldi munkavállalást választják, esetleg a kórház helyett a szakrendelőt. Ehhez képest az egészségügyi szakdolgozóknak most 7-8 százaléka tervezi a nyugdíjba vonulást.
Egyzserűen egyik napról a másikra fogyhat el az emberi erőforrás az egészségügyből.
A távozás okai között az alacosny bérek, a megbecsülés hiánya és a telejs kimerültség is ott van, hiszne a padnémia alatt másfél évet megfeszítetten dolgoztak.
Már márciusban 5500-an távoztak a rendszerből, a további tömeges felmondásokat a magyra egészségügyi rendszer biztosan nem fogja kibírni – figyelmeztetnek a szakértők.
A kormánynak sürgősen bele kell avatkoznia ebbe, ha ugyanis az orovsainkat, ápolóinkat és a szakdolgozókat elevszítjük, nem lesznek komplett osztályok a kórházakban.
Ez pedig emberéletekbe kerülhet majd, nem is kevésbe…