Joe Biden gazdasági háborúja megindult, melynek többek között Magyarország és a magyar gazdaság ihatja meg a levét? Gazdasági pörölycsapás az USA-tól?
Az egész világra kiterjesztenék az agresszív adótervezést ellehetetlenítő minimális adókulcsot, ami végül az adóparadicsommá előlépett Magyarországot nagyon hátrányosan érintheti.
Ez volt ugyanis a magyar gazdaság motorja az elmúlt években.
Biden megfordítja a Trump-adminisztárió korábbi társaságiadó-csökkentését, vagyis 28 százalékra emeli a jelenlegi 21 százalékról – ez kifejezetten komoly emelés, de közben az Egyesült Államok történetében továbbra is a második legalacsonyabb a világháború óta.
Biden azt tervezi, hogy aláássa az egyes offshore technikákat azzal, hogy arra kényszeríti az amerikai cégeket, hogy sokkal magasabb adókulcsokat fizessenek a tengerentúlon szerzett jövedelem után. Ez az arány sok vállalatnál jelenleg 10,5 százalék.
A társasági adó emelése akkor következik majd be, amikor a globális adóelkerülést lehetővé tevő reform ötletét is átveri a kongresszuson és nemzetközi partnereket is talál ehhez.
Az OECD tárgyalásokat vezet az új globális társaságiadó-rendszer két pillérének bevezetéséről.
A második pillér egy globális minimális kulcsot határozna meg, amely lehetővé tenné az államok számára, hogy beszedjék az adókat a vállalatoktól, még akkor is, ha adóparadicsomokba települnek át – írja a Foreign Policy.
Itt érdemes újra Magyarországot hozni példának, mert nálunk 2017-től már egységesen 9 százalék a társasági adó kulcsa, de közben az effektív szint – vagyis hogy a különböző adóalapcsökkentő tételek, adókedvezmények kihasználásával – már csak 5 százalékos befizetést jelent átlagosan.
Ez az egész EU-ban – holtversenyben Írországgal – a legalacsonyabb, pontosan azért, hogy külföldi tőkét vonzzon a gazdaságba, ahogy azt Szijjártó Péter külügyminiszter rendre el is mondja, amikor új beruházó érkezik külföldről.
Viszont a 28 százalékkal építő Egyesült Államok biztosan nem akar majd ilyen alacsony globális minimum szintet a társasági adónak.
Ez pedig tönkreteheti a teljes magyra gazdaságot.
Szép lassan leépítheti az elkövetkező évek alatt.
Lassú kivéreztetés vagy egy szükséges rossz?
Valójában a magyar kormány hibája, hogy egy ilyen adókulcs stratégiára alapozott, melynek most majd minden magyar issza meg a levét?