A NASA szerint megvan, hol vannak az idegenek.
Ravi Kopparapu, a NASA Goddard Űrközpont munkatársa és kollégái friss tanulmányukban azt írják, közeli exobolygók légköri vizsgálatával, a légszennyezés nyomainak keresésével nyomozhatnánk a földön kívüli civilizációk után
– számol be az amerikai űrhivatal oldala.
A csapat a nitrogén-dioxidra fókuszált, amely a Földön természetes források, például vulkánok, illetve az ipari tevékenység hatására alakul ki.
Kopparapu szerint bolygónkon a gáz többsége az emberi tevékenységhez, így a fosszilis erőművekhez és autókhoz köthető.
Az atmoszféra alsóbb rétegében, 10-15 kilométerre a felszíntől az emberi eredetű nitrogén-dioxid dominál a természetessel szemben. A kutatók úgy gondolják, hogy a lakható exobolygókon a gáz vizsgálatával következtetni lehet az idegen technológiák jelenlétére.
A szakértők eddig nagyjából 4000 olyan bolygót fedeztek fel, amelyek idegen csillagok körül keringenek.
Ezek egy részén adottak lehetnek a körülmények az élet számára is.
Mivel emberi mércével nagyon távoli világokról van szó, nincs lehetőség a potenciális idegen élet közvetlen vizsgálatára, az egyre finomodó műszerekkel ugyanakkor elemezni lehet az égitestek légkörét.
Az atmoszférában kimutathatóak olyan anyagok, például a metán, amely a Földön a biológia jele, hasonló módon léteznek olyan nyomok is, amelyek az ipari tevékenységről árulkodhatnak.
Sok szakértő korábban a halogénezett szénhidrogénre koncentrált, amelyet mai tudásunk szerint kifejezetten az ipar képes kialakítani. Az efféle anyagok ugyanakkor nagyon specifikusan előállított gázok, melyeket talán más bolygókon nem hoznak létre.
A friss eredmények alapján a NASA későbbi nagy teleszkópjaival egy maximum 30 fényévre fekvő, Föld-szerű, Naphoz hasonló csillag körül keringő égitest esetében 400 órányi megfigyeléssel lehetne kimutatni a nitrogén-dioxid jelenlétét.
A Napnál gyakoribb, hűvösebb csillagoknál a detektálás még könnyebb lehet.
Érdemes kiemelni, hogy a gáz természetes folyamatok hatására is kialakulhat, így az esetleges észlelés esetén is óvatosan kell kezelniük az eredményeket a kutatóknak.