Az AR 3088 napfolt nemrég már jelentős napkitörést okozott, és nem tudni, lesz-e hasonló esemény. A tudósok folyamatos megfigyelés alatt tartják.
Van egy hatalmas folt a Napon, ami hamarosan a Föld felé fog nézni – számolt be róla a Newsweek.
Az AR 3088-ra már korábban felfigyeltek a kutatók, mert a pólusai nem úgy álltak, amint az a napfoltoknál szokott.
A Spaceweather.com szerint az AR 3088 nagyobb és intenzívebb, mint korábban volt, és a mozgása alapján úgy gondolják, hogy egy hét múlva már a Föld felé fog nézni.
A folt szeptember 5-én már jelentős mennyiségű részecskét bocsátott ki magából, ami a legnagyobb ilyen esemény volt, amióta 2020-ban az Európai Űrügynökség felbocsátotta a Solar Orbiter napszondát.
Ez egy fontos kataklizmára hívja fel a figyelmet.
A történelem legnagyobb mágneses viharai bármikor megismétlődhetnek, és még mindig nem vagyunk rá felkészülve.
Két igazán jelentős geomágneses vihart tart számon a tudomány, a Carrington-eseményt és az 1770-es Japán felett észlelhető napvihart, de ha ezek az események ma következnének be, sokkal több problémát okozhatnának, mint annak idején.
Egy mostani ilyen erejű kitörés, mint ami a fentebb említett két esetben volt, ma már globális károkat okozna.
Leállítaná az egész internetet a Földön, de ez csak a kisebb problémák egyike lesz.
A pesszimistább becslések szerint “visszabombázhat” minket a kőkorszakba is, mivel a civilizációnk egy része az elektromos infrastruktúrán alapul.
Ehhez azonban létre kellene hozni egy megfelelő protokollt, amely ilyenkor életbe lépne. Ethan Siegel asztrofizikus a Forbes magazinban cikkében gyűjtötte össze azokat a tennivalókat, amelyeket ilyenkor minél hamarabb el kéne végezni:
- a hálózatokat a szolgáltatóknak szisztematikusan le kell állítani
- az állomásokat földelni kell, hogy ne okozzanak tüzet
- a lakosokat értesíteni kell a közelgő eseményről, hogy még időben ki tudják kapcsolni az elektromos eszközöket
- a műholdakat biztonsági irányító rendszerrel kell felszerelni, hogy ne veszítsék el a kontrollt és ne ütközzenek egymásnak (ez különösen fontos lehet most, hogy egyre több szatellit kering odafönt)
- az űrhajósokat értesíteni kell, hogy még időben védelmet keressenek maguknak
Egy teljes villamosenergia-hálózat leállítása, ha nem pánikszerűen, hanem a felelősségteljesen, a biztonsági előírásokat követve történik meg, akár egy teljes napot is igénybe vehet, ezért az üzemeltetők inkább a vészhelyzetek esetében alkalmazható megoldásokat keresnek.