A NASA is megszólalt az ügyben.
A Nemzetközi Űrhajós Szövetség által szervezett “Defending Earth from Asteroids” előadáson a védekezés első vonalában dolgozó szakemberek beszéltek arról, hogy bármikor becsapódhat egy olyan nagyobb aszteroida, mely milliók halálát idézné elő.
Most egy márciusban a Földhöz érő aszteroida borzolta fel a kedélyeket, és a NASA is megszólalt az ügyben.
A 2001 FO32 jelű objektum 08-1,7 kilométer átmérőjű, és csillagászati szempontból igen közel, 2 millió kilométerre jár majd március 21-én.
Az égitest egy potenciálisan veszélyes aszteroida, a csoportba olyan 140 méternél szélesebb objektumokat sorolnak, amelyek keringésük során képesek 7,5 millió kilométernél közelebb kerülni bolygónkhoz.
Az égitestet 2001-ben azonosították, a teleszkópok pedig azóta vizsgálják mozgását.
Az adatoknak köszönhetően a kutatók képesek voltak meghatározni, hogy mikor és milyen közelségben fog visszatérni.
Kevés az esélye hogy becsapódjon, de a tudósok sem vetik el teljesen ennek a lehetőségét.
Főleg mert időnként valamennyi aszteroida pályája módosulhat is.
Bolygónk mellett minden hónapban több kisebb-nagyobb objektum halad el, a 2001 FO32 mérete és közelsége viszont különleges.
Szerencsére annak az esélye, hogy egyszer csak a semmiből felbukkanjon egy aszteroida, és kipusztítsa az emberiséget, meglehetősen csekély.
A csillagászok régóta figyelik a Naprendszerben található égitesteket, és az elmúlt néhány évtizedben egyre komolyabb adatbázisok születtek ezeknek a rendszerezésére és osztályozására.
Persze attól, hogy a nagyobb aszteroidákat ma már ismerjük, még egyáltalán nem ritka, hogy egy kisebb vagy nagyobb kődarab közel merészkedjen a Földhöz:
A beszélgetést vezető Tom Jones, a NASA korábbi asztronautája elmondta, hogy globálisan mintegy harminc olyan robbanást regisztrálnak évente, amelyek ereje meghaladja a hirosimai atombombáét is, ezek a meteorok viszont egyszerűen elégnek a Föld légkörében.
Ezt nyugodtan nevezhetjük puszta szerencsének, hiszen a statisztikák szerint egy sokkal pusztítóbb aszteroida érkezése hosszútávon elkerülhetetlen:
A kutatók szerint a cseljabinszkihez hasonló becsapódás nagyjából 30-40 évente fordul elő, a kisebb területen pusztító meteorokra százezer évente lehet számítani, míg olyan aszteroida, ami tömeges kihalást okozhat, nagyjából százmillió évente csapódik a Földnek.
Bár a teljes emberi civilizációra veszélyes aszteroidák 95%-át mára sikerült feltérképezni, ám annak a nagyjából egymillió aszteroidának, amely képes lenne elpusztítani egy várost, ma még alig az 1%-át ismerjük.