Szerintetek igaza van? Mi a véleményetek? Elmondta, milyen irányba mehet a világ, ami előtt alapvetően két választás van… ha rosszul választunk, félre siklik minden…
A népszerű történész szerint két út áll az emberiség előtt a járvány után. Ha megfelelően kezeljük a válságot, egy szolidárisabb, gazdaságilag erősebb, bizalommal telibb világ jöhet.
Ha nem, akkor nemzeti elszigeteltség, egy széthulló, ellenséges világ jön
– írja a Szeretlekmagyarország
Interjút adott a Magyar Nemzetnek Yuval Noah Harari történész, a Jeruzsálemi Héber Egyetem professzora, napjaink egyik legnépszerűbb gondolkodója.
Szerinte a járvány után új világrend alakulhat ki, mivel
„szabadságunkban áll, hogy megválasszuk, milyen irányban indulunk el. Például az egyes országok dönthetnek úgy, hogy nemzeti elszigeteltségben maradnak, mindegyikük csak önmagával törődik, nem működik együtt másokkal, nem oszt meg információkat és harcol a szűkös egészségügyi felszerelésekért.
Ez megnehezíti a járvány leküzdését, továbbá egy széthulló, ellenséges világot eredményez, amint vége a járványnak.”
Mint mondja, az Egészségügyi Világszervezetet támadó amerikai elnök inkább az első megoldás felé hajaz.
A vírusról azt állítja,
ez az Európai Unió nagy tesztje. Ha a tagállamok „közös erőfeszítéssel osztják meg az erőforrásokat és az információkat, és ehhez közös gazdaságpolitikát is rendelnek, akkor az EU megerősödve jöhet ki a járványból.”
A világot ért kihívásról azt mondja, hogy valóban példa nélkül áll a közvetlen közelmúlt történetében, de szerinte a világon a hidegháború vagy Magyarországon a kommunista diktatúra évei nagyobb nehézséget és több szenvedést jelentettek, mint most néhány hónap bezártság.
„Ha megfelelően kezeljük a válságot, egy jobb világ jöhet létre belőle. Egy szolidárisabb, gazdaságilag erősebb, bizalommal telibb világ”
-állítja Harari.
Mint mondja, a tudományhoz való hozzáállás is változott.
„Azelőtt rengeteg támadás érte a tudomány képviselőit, akikre azt mondták, szűk elitet alkotnak, elszakadtak a társadalomtól.
Összeesküvés-elméletek kaptak lábra. De most a tudósok felé fordul a világ.
Izraelben bezárták a zsinagógákat, Iránban a mecseteket, az egész világon a templomokat, a vallási tekintély helyébe a tudományos tekintély lépett.
Ez a felismerés véleményem szerint a válság után is velünk marad.”
A koronavírussal kapcsolatban a mutációt tartja az egyik legveszélyesebbnek. Mint emlékeztet, a száz évvel ezelőtti spanyolnátha-járvány halálozási rátája is akkor ugrott meg, amikor mutálódott a vírus.
Arra is figyelmeztet, hogy nem vonható egyenes párhuzam a megnövekedett idegenforgalom és a vírus terjedése között, hiszen a cseppet sem globalizált középkorban is el tudtak terjedni olyan gyilkos járványok, mint például a pestis.
Szerinte a mostani járvány egyenes következménye lesz, hogy
„nagyban fel fognak gyorsulni olyan változások, amelyek az elmúlt években már megkezdődtek. A digitalizáció, az online felületekre való áttérés, az, hogy robotok állnak egyre több élő munkaerő helyére.”
Forrás: Szeretlekmagyarország