Egyelőre senki sem tudja, hol csapódhat be, de akár tömegkatasztrófát is okozhat. Itt tudjátok élőben követni, hogy mi történik!
A Hosszú Menetelés–5B rakéta segítségével juttatta fel az űrbe Kína április végén a leendő űrállomása főmodulját.
A fellövés után a hordozórakéta ideiglenes pályára állt, és megkezdte a „süllyedést”, de a visszatérést alapvetően a gravitációra bízták.
Félő, hogy a légkörben el nem égő darabjai lakott területen is becsapódhatnak.
Bár a kedélyek csillapítása végett a kínai külügyminisztérium közölte, hogy ez nagyon valószínűtlen, tavaly egy hasonló esetben, amikor egy másik Hosszú Menetelés–5B visszatért a földre, Elefántcsontparton, lakott területen hullottak le az el nem égett darabjai.
Több épület megrongálódott, csak a csodával határos módon nem sérült meg senki.
A CosmoSapiens YouTube-csatornája élőben közvetíti, hogy várhatóan merre fog földet érni a kínai rakéta.
Ezek alapján jelenleg Mongólia és Kína hátárán várják az űrtörmeléket. Az adatok azonban folyamatosan, szinte másodpercenként változnak.
Az amerikai Aerospace Corporationnek a légköri belépésre és űrtörmelékre szakosodott központja (CORDS) Új-Zéland mellé lőtte be a visszatérést.
A CORDS hangsúlyozza, hogy ez csak feltevés, igazából a jelenlegi föld körüli pályáján a hordozórakéta bárhol beléphet a légkörbe.
A kínai hatóságok azonban már most figyelmeztetést adtak ki, mert a törmelékek nagy részét az ázsiai országba várják becsapódni.
A kínai Hosszú Menetelés–5B nem az első olyan hordozórakéta lenne, ami lakott területen ért földet.
Egy évvel ezelőtt a a szintén Hosszú Menetelés névre hallgató rakéta légkörben el nem égett darabjai Elefántcsontparton rongáltak meg több épületet.