Busásan meggazdagodtak!
Hú b..meg, itt van – szakadt ki Balla Zoltánból a minden udvariasságot nélkülöző kiáltás, amikor egyszer csak megpillantott egy kődarabot az avaron.
Nem volt véletlen a felindulás, hiszen nem épp hétköznapi kavicsot találtak.
Épp ezért utaztak majd’ tíz órát Magyarországról Berlin mellé, az meg aztán egyenesen hihetetlen, hogy alig egy órányi kutatás után meg is találták a Földbe csapódott meteorit egy darabját.
A Föld felé tartó aszteroidát Sárneczky Krisztián, egy magyar csillagász fedezte fel a piszkéstetői csillagvizsgálóból mindössze három órával azelőtt, hogy a Földbe csapódott volna.
Berlin felett az égen darabjaira hullott, hatalmas tűzgömbbé válva, míg a kisebb kövek nagy területen szóródtak szét.
Balla Zoltán amatőr meteorvadász, aki rendszeresen figyeli a nyilvánosságra hozott úgynevezett szóródási számításokat és az ezek alapján készült térképeket, azonnal útnak indult, miután meghallotta, hogy lengyel kutatók megtalálták az égitest egy darabkáját.
Barátját, Gucsik Bencét is riasztotta, és pár órával a lengyelek sikere után már úton voltak Németországba.
Több mint 9 órányi vezetés után, reggel érkeztek meg. Gyorsan reggeliztek, gumicsizmát húztak és elindultak az erdőbe – mesélte Zoltán. Addigra már jónéhány kutató járta a területet, ki négykézláb, ki kutyával érkezett, ahogy Zoltán mondja, ez egy kész szociológiai tanulmány egy ilyen eseményről.
Még Amerikából is érkeztek kutatók, a NASA egyik szakembere is eljött – ő talált is egy kisebb darabkát. Zoltánék először egy sportpályát jártak be apránként, majd elindultak a közeli erdőbe.
Amikor egy útelágazáshoz értek, Zoltán úgy érezte, valamiért hátra kell fordulnia.
Ekkor hagyta el száját a fentebbi megjegyzés, hiszen azonnal biztos volt benne, hogy megtalálták a meteorit darabját.
A meteorit-darab 114 grammot nyomott megtalálásakor, azóta viszont már 1 grammal kevesebb, ugyanis elpárolgott belőle némi víz.
Egyelőre Zoltánnál pihen, de Bencével megbeszélték, hogy közös tulajdonnak számít, bármi is lesz a további sorsa.
Leginkább tudományos értéke van, hiszen ez a kis kődarab egyidős a naprendszerrel.
Nem érte sem eső, sem egyéb környezeti behatás, pontosan olyan, mint amilyen a megszületésekor lehetett és az alkotóelemei is ugyanolyanok.
Persze vannak dílerek, akik a neten már el is kezdték árulni a kisebb megtalált köveket, grammját 1500 euróért – körülbelül félmillió forintért – adják – mondta az amatőr meteoritvadász.