A tudósok megdöbbentő dolgokat fedeztek fel. Három folyamat jelzi előre, hogy óriási földrengések várhatók egyes térségekben, ideje felkészülni!
A földrengések világszerte százmilliók életét és biztonságát veszélyeztetik közvetlenül, főleg a nagy tektonikai törésvonalak környezetében, de sokszor még az sem segít, ha a rengés nem is lakott területeken pattan ki.
Az Indiai-óceán fenekén volt az epicentruma annak a nagy erejű rengésnek 2004. december 26-án, ami 220 ezer halálos áldozatot követelő szökőárt zúdított Délkelet-Ázsia partjaira.
A rengések kipattanásának idejét nem tudjuk előre jelezni, a tragédia Damoklész kardjaként lebeg az emberiség felett: minden „bevezetés” nélkül egyszer csak megindul a föld.
Hiába dolgoznak rajta a szakemberek minden erejükkel, legfeljebb annyit mondhatnak „ahol egyszer már volt földrengés, ott a jövőben is bármikor várható”. Egy magyar részvétellel folyó nemzetközi kutatás viszont most felcsillantotta a reményt, hogy ez a jövőben akár megváltozhat.
Olyan légköri folyamatokat, változásokat azonosítottak, amelyek órákkal vagy napokkal előre jelezhetik egy-egy rengés kipattanását.
Jelen projekt első eredményeit a Geoscience folyóiratban megjelent tanulmány foglalja össze, amelyben a szakemberek már lezajlott földrengésekkel kapcsolatos adatokat elemeztek. Olyan légköri anomáliákat kerestek, amelyek a földrengések előtt és alatt jelentkeztek:
Minél több ilyet találunk és vizsgálunk meg, úgy lehet azonosítani azokat a paramétereket, amiknek a változását időben detektálva megjósolhatjuk a földrengés kipattanásának idejét
– mondja a 24.hu-nak Barta Veronika.
A kőzetlemezek találkozásánál lévő aktív vetők mentén gyűlik a földrengést okozó feszültség, mielőtt azonban kipattanna, a kéregben apró repedések jönnek létre, ezeken keresztül pedig a természetes szivárgásnál nagyobb mennyiségű radon gáz jut a felszínre.
A felszabadult radon a légkör legalsó részében ionizálja a levegő molekuláit, az ionok pedig vízkondenzációs magként működnek: miként a lebegő por, füst apró részecskéire, úgy csapódik ki az ionokra is a levegő páratartalma –
írja a 24.hu.
A kutatók három nagy mexikói földrengés előtt vizsgálták a teljes elektrontartalom időbeli változását és térbeli eloszlását a földrengések környezetében, elvégezték ezek spektrális elemzését, illetve az epicentrum közelében elhelyezkedő állomásokon mért légköri kémiai potenciál időbeli változását.
Ennek során a teljes elektrontartalom nagy mértékű és rövid ideig tartó változásait detektálták a vizsgált földrengéseket megelőző néhány órában, illetve napban.
A földrengések tehát gyakorlatilag előre jelezhetők.
Ezek alapján pedig fel fogunk tudni készülni, mert a jövőben a technológia finomhangolásával akár napokkal, vagy órákkal a katasztrófa előtt ki fogják tudni adnia vészjelzést.
Ez pedig forradalmi lépés a földrengések előrejelzésében.
Forrás: 24.hu