Oxigéndús, langyos, sós vízben gazdag világ kering a Jupiter körül.
A NASA nemrég egy kutatássorozat adatait egybevetve bukkant valamire, amitől a tudósok álla majdnem leesett és kis híján kiköpték a kávéjukat.
A földönkívüliek ugyanis lényegében végig ott voltak az orrunk előtt.
Méghozzá közvetlenül a Föld szomszédságában…
Ez az idgeen világ pedig valódi, testtel és akár tudattal rendelkező földönkívülieket is rejthet.
Sőt, a legtöbb tudós inkább azon vitázik, milyen szintű élet élhet ebbena világban, és nem azon, hogy létezik-e.
A Jupiter holdja, az Europa a Földön kívüli élet utáni kutatás elsődleges célpontja, amióta tudjuk, hogy jég borítja, amely alatt folyékony óceán található. Az Europán több víz van összesen, mint a Földön, csak az a kérdés, hogy van-e elég ásványi anyag és oxigén az élethez.
Az égitest felszínén van oxigén, amely a Napból és Jupiterből származó töltött részecskék bombázása nyomán szabadul fel, a mélyben található vizeket azonban vastag jégkéreg zárja el tőle.
A Geophysical Research Lettersben nemrég megjelent tanulmány szerint az oxigén mégis leszivároghat a felszínről.
A bolygó magja által felmelegített óceánok itt elvékonyítják a jeget, amelynek 15-25 kilométeres az átlagos vastagsága, de ezeken a területen csupán 3 kilométer.
A tudósok elképzelései szerint a feltörő meleg, sós víz felolvasztja a felszíni jeget, és oxigénben gazdag vizet juttat a mélybe.
Az Europa felszínén kemény fagy uralkodik, mínusz 160 fok van, de a mélyben található jég még így is elég lassan fagy meg ahhoz, hogy a bolygó belseje felé mozoghasson az oxigénben gazdag jég, amely így 86 százalékban lejut a mélybe.
Azt, hogy az Europa belsejében felmelegedő víz eljut a felszínig, 2016 óta tudjuk, amikor a Hubble űrteleszkóp készített olyan fotókat, amelyeken a felszínből feltörő víz látható.
Éveken belül találkozhatunk a földönkívüliekkel
Az egészről a NASA kutatószondája, az Europa Clipper tudhat meg közelebbit.
Az amerikai szonda 2024 októberében indulna, és öt és fél év alatt érné el a holdat, ahol négyéves tudományos programot hajt majd végre.
A Jupiter környezetének brutális sugárzását a védett szondák is csak pár hónapig bírják.
Az Europa Clipper tudományos rakománya 82 kilogrammot nyomó, kilenc tudományos műszer lesz, amelyeket egy százötven kilós titánpáncél véd majd.
Egyelőre nyitott a kérdés, hogy visz-e magával miniszondákat, amelyekre több ötlet is van – például olyan is, amely leszállva, becsapódva közvetlenül vizsgálná a felszínt.