Nagyon tanulságos írás a budapesti gimnázium tragédiája kapcsán…
Nemrég lepte el a hír a hazai média portálokat: Felakasztotta magát egy budapesti gimnazista.
Az öngyilkos kamasz a 11. osztályba járt az Újpesti Bródy Imre Gimnáziumban.
A gimnázium Facebook-oldalát az együttérző szülők és diákok kommentjei lepték el – írja a Metropol.
A hír kapcsán az emberben több minden felmerül, és gyakran eszébe jut az embernek az a gimis közeg, ami sajnos számtalan esetben “jellemző” valamennyi intézményre:
Egymás szekálása, mások előtt alázása, beszólogatás, cikizés, csak azért, hogy a sokszor jobb sorsra érdemes diákok “menő klikkek” elismerését” elnyerjék, vagy hogy ezek a “klikkek” befogadják őket, és ne ők legyenek az áldozat, akit körüláll a fél osztály és lelkileg megnyomorít.
Farkastörvények, enyhe túlzással majdnem mint a börtönben, ahol a rossz nyelvek szerint amint bekerül az ember, ki kell választania a leggyengébbet, és porig kell aláznia, bántalmaznia, hogy “lássák a hierarchiában”, hogy hol a helye.
Valamiért nagyon sok intézményben nem a közösség építése zajlik 4-5 évben, hanem klikkesedés, “győztesek” év “vesztesek” kinevelése, beskatulyázás (amiben sokszor egyes pedagógusok is részt vesznek, jelzőkkel illetik a rosszabb, figyelmetlenebb tanulókat, tisztelet a kivételeknek!) és ha nem is szándékosan, de ezzel egy atomizált generációt hoznak létre, ez pedig egy atomizált társadalomhoz vezet, ahol senki sem beszél már senkivel, mindenki az ellenséget látja a másikban.
Ma már alig van normális minőségű közösség, ahol az emberek meg tudják és meg is merik beszélni egymással a gondjaikat, az ügyes-bajos dolgaikat.
Pedig Magyarország “roncstársadalma” mindennél jobban segítségért kiált a szellemi posványból.
Sokszor olyan apró dolgokon múlna az egész, hogy FIGYELÜNK egymásra, megkérdezzük “Mi a baj?”, és hogy “Minden rendben van-e?”, meg hogy “Tudok-e segíteni?”
Nevetségesen banális dolgoknak tűnnek, és húsbavágóan fájó, hogy sokszor tényleg csak ennyin múlik visszarántani valakit a szakadék széléről.
Forrás: Zavatszki Milán