A WHO szerint is elég valószínű, hogy az eredmények valósak, ez pedig vészjósló jövőt fest elénk…
A közel kétmilliós lakosságú brazíliai Manausban március elején jelent meg a koronavírus, majd a járvány kegyetlenül gyorsan terjedt, szeptember elején viszont már csak napi 2-3 halálesetet jelentettek a korábbi 79-es csúcshoz képest.
A szakértők ezt eleinte azzal magyarázták, hogy kialakulhatott a nyájimmunitás.
Ez az elmélet viszont mostanra részben megdőlt, mert az új esetek megszaporodása miatt ismételten korlátozásokat kellett bevezetni a városban
-írja a Reuters.
A University of Sao Paulo kutatói úgy látják, a halálozási ráta csökkenése annak volt köszönhető, hogy a munkahelyeken kollektív immunitás alakult ki, de egyúttal azt is állítják, hogy a fertőzést követően a szervezetben csupán néhány hónapig termelődnek antitestek, magyarul ezt követően bárki újrafertőződhet.
A hatóságok pénteken 30 napos tilalmat vezettek be a nagy csoportosulásokra és a partikra, valamint csökkentették az éttermek és a bevásárlóközpontok nyitva tartási idejét.
Mindezt azután, hogy már mindenki azt hitte, túl vannak a járvány nehezén.
Augusztus közepéig becslések szerint Manaus városában a lakosok 44-66 százaléka kapta el a betegséget, ami már akár elegendő is lehet a nyájimmunitáshoz.
Csakhogy az utóbbi napokban megint egyre több az új fertőzött és az áldozat is a térségben.
A University of Sao Paulo tudósai a friss tanulmányban egyértelműen kimondják, az antitestek eltűnnek a szervezetből mindössze néhány hónap után, ez lehet az oka, hogy a járvány ismét terjedni kezdett Manausban.
Evidensé vált a tanulmányukban, és erre már más kutatócsoportok is rávilágítottak, hogy a SARS-CoV-2 elleni antitestek gyorsan elpusztulnak, alig néhány hónappal a megfertőződést követően.
Egyértelműen ez okozza a mostani történéseket is Manausban
– írta Leis Buss, a kutatás egyik szerzője.