Ez átértékelheti azt, amit eddig a vírusról tudtunk – jelentették ki a kutatók.
Egyúttal megmagyarázhatja, miért halnak bele fiatal, egészséges emberek is a vírusba
Szerencsére nem ez az általános, de a Harvard Egyetem által lehozott kutatás mégis aggasztó.
A tüdő sérülése és akut, tüdőkárosodás okozta légzési elégtelenség a legrettegettebb komplikációi a Covid-19 betegségnek, azonban nemrég egy újabb durva komplikáció került előtérbe a SARS-Cov-2 vírus következményei közül
– írja a The Harvard Gazette, a Harvard Egyetem hivatalos híroldala, és a napi.hu is.
A szakértők adatai alapján a fertőzést elkapók nagy többségénél a lefolyás az enyhe tünetekkel járó kategóriában maradt.
Azonban a betegek egy részénél szívelégtelenség is megjelent a fertőzés következtében, még akkor is, ha korábban nem volt ilyen diagnosztizált megbetegedésük.
A cikk szerint a járvány korai szakaszából származó egyik tanulmány szerint Vuhanban 41 koronavírussal kórházba kerülő beteg közül ötnél, azaz ezek 12 százalékánál jelentkeztek szív- és érrendszeri károsodásra utaló tünetek.
Ezen pácienseknél egyaránt megfigyelhető volt a kardiális troponin szintjének magas szintje (szívizom elhaláskor felszabaduló fehérje, ennek túlzott jelenléte a vérben utal szívinfarktusra), az EKG és a szívultrahang normálistól eltérő képe.
Azóta a cikk szerint más jelentések is megerősítették, hogy a szív- és érrendszeri károsodás része lehet a Covid-19 által okozott következményeknek.
A Harvard Medical School orvos-kutatóinak véleménye szerint se nem új, se nem meglepő a megfigyelés, hogy a SARS-CoV-2 károsíthatja a szívet – írja a lap.
Különösen veszélyeztetett az a csoport, akik korábban már valamilyen szívelégtelenségben szenvedtek – hívták fel rá a figyelmet.
A tanulmányok szerint a légúti megbetegedések, akárcsak az influenza, kiválthatnak szívrohamot is.
A koronavírus esetében ez fokozottabban igaz lehet, ezért fontos odafigyelni.
Ez olyan, mint ha a szívet egy erős stressztesztnek vetnénk alá – mondta Ridker a lapnak.
Fontos azt is tudni, hogy néhányan tapasztalhatnak olyan tüneteket, amelyeket egyébként a szívroham esetében jellemzőek.
Akkor is, ha eközben nincs elzáródás a szívükben, viszont a szívizom nem jut elegendő oxigénhez. Ez utóbbit kiválthatja a Covid-19 fertőzés is.
Olaszországból származó esettanulmányok alátámasztják az elképzelést, amely szerint az újfajta koronavírus képes megfertőzni a szívet és befolyásolja a szívizom működését egészséges felnőtteknél még a fertőzés akkut fázisát követően is, még akkor is, ha az adott páciensnél a tüdőelégtelenség nem volt tapasztalható.
A két orvos-kutató azonban felhívta a figyelmet, hogy a semmiből előtűnő szívelégtelenség jelensége az amúgy egészséges emberek esetében viszonylag ritka.