A chiphiány talán már mögöttünk van, de a mesterséges intelligencia és az elektromos járművek olyan száguldó ütemben terjednek, hogy Elon Musk szerint jövőre a világnak áram- és transzformátorellátási gondokkal kell szembenéznie.
Elon Musk, a Tesla és a SpaceX alapítója, a mesterséges intelligencia és az elektromos járművek fejlődésének lendületére hívja fel a figyelmet.
Musk szerint a mesterséges intelligencia számítási kapacitása félévente tízszeresére nő, ami egyedülálló ütemnek számít.
Bár hozzátette, hogy ez a növekedés nem tarthat örökké, mert elérheti akár az univerzum tömegét is, de a jelenlegi tempóval még sosem találkozott.
“A chipekért indított roham nagyobb, mint bármelyik aranyláz, ami valaha is létezett” – mondta Musk a New Atlasnak adott interjúban.
Musk szerint az emberiség a történelem legnagyobb technológiai forradalma előtt áll. Bár kezdetben elkeseredettséget érzett a változások miatt, hamar rájött, hogy ez az érdekesség és az újdonság érzése.
Sőt, kifejezte, hogy inkább megélné az AI apokalipszist, mintsem unalmas időket. Ezzel kapcsolatban idézte a kínai mondást, miszerint „Élj érdekes időkben”.
Musk véleménye szerint a technológiai fejlődés új kihívásokat hoz magával, amelyekre az emberiségnek fel kell készülnie.
A világnak gyorsan kell reagálnia az áram- és transzformátorellátási gondokra, amelyek az új technológiák térnyerésével járnak.
Azzal folytatta, hogy a mesterséges intelligencia számítási korlátai nagyon kiszámíthatóak. Egy évvel ezelőtt még neurális hálózati chipekből volt hiány.
Akkor nagyon könnyű volt megjósolni, hogy a következő hiány a feszültségcsökkentő transzformátoroknál jelentkezik.
Az áramot be kell táplálni ezekbe a dolgokba. Ha 100-300 kilovolt jön ki a közműből, és ezt le kell transzformálni egészen hat voltig, akkor ez nagyon sok lépés – mutatott rá Musk a hiányjelenség okára.
„Az én nem túl vicces viccem az, hogy transzformátorok kellenek a transzformátorok működtetéséhez. Tudják, az AI olyan, mint… Van ez a transzformátor nevű dolog a mesterséges intelligenciában… Nem is tudom, ez egyfajta neurális hálók kombinációja…
Mindegy, lassan kifogynak a transzformátorokból, amik a transzformátorokat működtetik”
– mondta.
Aztán ég hozzátette:
„Akkor a következő hiány az elektromosság lesz… Azt hiszem, jövőre látni fogjuk, hogy nem találnak elég áramot az összes chip működtetéséhez.”
Musk azon a véleményen van, hogy az elektromos autók és a mesterséges intelligencia egyidejű növekedése – mivel mindkettőnek áramra van szüksége és mindkettőnek transzformátorok kellenek – óriási keresletet teremt az elektromos berendezések és az elektromos áramtermelés iránt.
Ennek következményeit pedig pillanatnyilag egyáltalán nem könnyű megjósolni, talán ezért nem is szólt róluk Musk egy szót sem.