Már biztos tudás van arról, hogy valóban “kicselezik” a mutánsok a vakcinákat…
Versenyt futnak a tudósok és az oltás programok az idővel?
Egyre biztosabb, hogy a jelenlegi vakcinák hatástalanok lesznek
Kevésbé lesznek hatásosak a jelenlegi védőoltások és egyéb terápiák a koronavírus brit és dél-afrikai mutációjával szemben
– írja egy hétfőn megjelent tanulmány alapján a Science Daily.
A kutatás eredményeit a Novavax-vakcina első eredményeivel támasztják alá. A tanulmány vezető szerzője szerint a cég január 28-án arról számolt be, hogy a vakcina közel 90 százalékban hatékony volt az Egyesült Királyságban végzett tesztek során.
Ezzel szemben a dél-afrikai eredmények csak 49,9 százalékos hatékonyságot mutattak. Utóbbi országban a B.1.351, vagyis közismert nevén a dél-afrikai mutáns terjed leginkább.
David Ho szerint a kórokozó mutálódása jelenleg olyan irányba halad, hogy a koronavírus a jövőben könnyedén megkerülheti a tüskefehérjét célzó oltóanyagok hatásosságát, a többi alkalmazott terápiáról nem is beszélve.
Az Aaron Diamond AIDS Kutatóintézet igazgatója szerint még az is elképzelhető, hogy ha tovább folytatódik a vírus rohamos terjedése és a kritikus mutációk kialakulása, egy olyan végeláthatatlan harc áll előttünk, mint régen az influenza esetében.
Az időn és a gyorsaságon múlik minden
A tudós szerint jelenleg a legjobb esélyünk az lehet, hogy amilyen gyorsan csak lehet, mérsékeljük a koronavírus átadásának lehetőségét akár kettőzött szigorú korlátozó intézkedésekkel, és ezzel párhuzamosan fel kell pörgetni az oltási programokat.
A vakcinák beadása után már kialakulhatnak azok az antitestek, amik semlegesíthetik a vírust. Ho hangsúlyozta: ha sikerül megakadályozni a koronavírus terjedését, akkor nem alakulnak ki további mutációk sem.
Már biztos tudás van arról, hogy valóban “kicselezik” a mutánsok a vakcinákat
A tanulmány nem vizsgálta, hogy a Brazíliában terjedő agresszív mutánssal szemben milyen hatékonyak lehetnek a jelenlegi vakcinák, de Ho szerint mivel a két variáns meglehetősen hasonlít egymáshoz, vélhetően a dél-afrikai mutációval nagyjából megegyező eredményekre jutnának.
További rossz hír, hogy a kutatás során megállapították: a korábbi koronavírus-fertőzöttek szervezetében kialakult antitestek nem működnek a dél-afrikai mutánssal szemben.
Vagyis ha egy már a fertőzésen átesett beteg találkozik a B.1.351 jelű variációval, nagy eséllyel újra elkaphatja a Covid-19-et.
Ugyanakkor a legtöbb antitest hatékonynak bizonyult a brit mutációval szemben, még ha némileg csökkent is a hatásosság a szigetországból induló variációval szemben.