Megdöbbentő elméletek és szóbeszédek söpörtek végig a közösségi médiában. Utána jártunk a teljes igazságnak.
Utcán heverő, összekötözött kezű holttestek, közelről szerzett lövésnyomokkal és kínzásokra utaló sérülésekkel – a hétvégén minden korábbinál embertelenebb képek és videók érkeztek az orosz hadsereg által elhagyott, Kijev környéki Bucsából.
Az ukrán védelmi minisztérium videóját – amelyen egy gépkocsival hajtanak végig a településen
– csak erős idegzetűeknek ajánlom.
Az ukrán hatóságok közlése szerint a napokban több száz civil holttestét szállították el az orosz erőktől visszavett, Kijev környéki településekről
– számolt be róla a Snopes.
A helyi vezetés a kivonuló orosz csapatokat vádolja a mészárlással, míg Moszkva ukrán szélsőségesek provokációjának minősítette a történteket
-írja az urbanlegends.hu
A bucsai vérengzést elítélte többek között az Európai Tanács elnöke, valamint a NATO és az ENSZ főtitkára is.
Az események hátterét és a civilek lemészárlásának felelőseit fel kell tárni, ehhez több nyugati ország is támogatásáról biztosította Ukrajnát.
Ennek a posztnak nem célja előzetesen állást foglalni a kérdésben, pusztán azokra a képtelen és könnyen ellenőrizhető állításokra reflektál, amelyek a pusztítással kapcsolatban terjednek az interneten.
Ezek egyike az az orosz propaganda által is terjesztett hamis állítás, miszerint a bucsai videó egy válságszínészek segítségével kivitelezett akció, és ennek több “bizonyítékát” is fel lehet kutatni a videókban.
A főbb állításokat a BBC online dezinformációval foglalkozó szakértője, Shayan Sardarizadeh gyűjtötte össze, majd vizsgálta meg egy tweetfolyamban.
Az első “bizonyíték” arra hívja fel a figyelmet, hogy az egyik utcán heverő áldozatnak megmozdul a karja, ahogy a kocsi elhalad mellette.
Ez azonban már a megtévesztés elősegítésére lebutított minőségű felvételeken sem nagyon állja meg a helyét.
A jobb minőségű és az Aurora Intel által lelassított felvételekből pedig világosan kiderül, hogy egy esőcseppről vagy egy foltról lehet szó.
Egy másik állítás szerint a gépkocsi visszapillantó tükrében az látható, ahogy az egyik holttest felemelkedik, miután az autó elhalad mellette. Itt ugyancsak egy optikai illúzióról lehet szó, amit a felvétel minőségének rontása csak jobban kiemel.
Erről a részletről is készült egy lassított változat, amelyen látható: a visszapillantó tükör torzítása nemcsak az utca szélén fekvő embert, hanem a környező épületeket is eltorzítja.
Ez okozhat olyan érzést valós sebességben, mintha a holttest felemelkedne.
A New York Times műholdas fotókra hivatkozva arról ír, hogy a település utcáin már hetek óta láthatók a holttestek
– cáfolva ezzel Moszkva azon állítását, miszerint a hullákat az orosz csapatok március 30-ai kivonulása után vitték oda ukrán szélsőségesek.