Kínában már elindult valami. Iskola után is ellenőrzi őket és méri a testhőjüket, és ez még csak a kezdet.
Kell-e aggódnunk a tömeges megfigyelésre alkalma technológiák a járvány “indokán” valóm elterjedésétől?
Vissza lehet-e élni ezzel a hatalommal, és ha igen, “bezárható”-e egy teljes társadalom ezáltal?
Avagy “pórázt” mindenkinek?!
Lássuk először, hogy pontosan miről is van szó.
Rengeteg médiafelületen, így a hvg-n is megjelent az alábbi:
Több pekingi iskola diákjainak is a testhőmérsékletüket mérő karkötőt kell viselniük, hogy megelőzzék a koronavírus-fertőzés terjedését
– írja a BBC.
A mért adatokat az iskolák és a szülők kapják meg egy alkalmazáson keresztül, de azokra – elviekben – csak nekik van rálátásuk.
Bár az ázsiai hatóságok előszeretettel alkalmazzák a technológiát az országot sújtó problémák leküzdéséhez, Kínában ez azért nagyon gyakran mást is magával hoz.
Éppen Pekingben indult útjára az a tömeges megfigyelési módszer is, amely során az állampolgárok lakásai elé telepítenek biztonsági kamerákat, hogy ellenőrizni tudják, a karanténba kerültek betartják-e a hatóságok utasításait.
A megfigyelés a karkötős megoldás esetében is zajlik.
Abban az esetben ugyanis, ha egy ellenőrzésekor a diáknak a vártnál magasabb a testhőmérséklete, pláne, ha belázasodik, az iskola megteszi a szükséges lépéseket: értesíti a kínai járványügyi hatóságokat.
Az eszközöket napi 24 órában kell viselniük a fiataloknak, vagyis éjjel, az iskolai elfoglaltság után sem vehetik le.
Sokan attól tartanak, hogy a technológiával kapcsolatban egy idő után “túlkapásoK” lehetnek, különösen ha a világ nagyhatalmai, a rezsimszerű működésre berendezkedett országok vezetői meglátják benne a lehetőséget.
Az úgynevezett társadalmi kreditrendszer (amely 2020-tól mindenkire és mindenre kiterjed majd) lényege, hogy a nyilvántartottakat egy 800-900 pontos skálán értékelik.
Minél inkább a kormánynak kedves módon “viselkedik valaki” – legyen szó a való életről vagy a közösségi oldalakon végzett tevékenységekről –, annál magasabb pontszámot, és ezzel együtt előnyöket kap.
Aki viszont a kormány szemében szálka, vagy akár csak olyan ismerőse, rokona van, aki ellentétes nézeteket vall a kormányéival, azt lepontozzák, és jogokat vonnak meg tőle.
A jelentések szerint 15 millió embert már letiltott az utazásról a rendszer egyfajta büntetésként…
A rendszer eddig 4,5 millió személy számára tagadta meg a vonat, és 11 millió számára a repülőjegy vásárlását.
Pontlevonás jár, ha az ember megszegi a törvényt, viszont önkéntes munkával és véradással plusz kreditpontokhoz juthat az illető.