A Vatikán “őrjöng”, azt állítják, hogy hamisítvány, a tudósok viszont egyáltalán nem biztosak ebben.
Ha valódi, akkor alapjaiban rengetheti meg mindazt, amit Jézusról tudtunk a Biblia alapján.
A Vatikán hivatalos lapja, a L’Osservatore Romano hamisnak nevezte azt a papirusztöredéket, amelynek kopt nyelvű szövege Jézus állítólagos feleségére tesz utalást.
“Mindenképpen hamisítvány”
– írta Gian Maria Vian történész, a L’Osservatore Romano főszerkesztője a Rómában szeptember 18-án, a kopt tanulmányok 10. nemzetközi konferenciáján bemutatott papiruszdarabról.
Alberto Camplani, a római La Sapienza egyetemen a kereszténység történetét tanító professzor, a nemzetközi konferencia szervezője Elsodort papirusz címmel írt szakmai kommentárt.
Camplani szerint a tudományos kongresszus számára egyáltalán nem volt furcsa, hogy a kopt szövegben Jézus feleségnek nevezte a Mária nevű nőalakot, bár Camplani szerint a kifejezést asszonynak és nőnek is lehet értelmezni.
Camplani szerint a furcsa csak az volt, hogy a felfedezés azonnali sajtónyilvánosságot kapott, “a tudomány helyett a botránykeltést részesítve előnyben”.
Az olasz professzor hangsúlyozta, hogy a papirusz nem régészeti ásatásról származó lelet, hanem a műkincspiacról érkezett, ezért “elővigyázatossággal kell megvizsgálni hitelességét”.
A 4. századi papiruszt Karen King, a Harvard egyetem professzora, a kereszténység történetének szakértője elsőként az amerikai sajtónak mutatta be.
A forrást a Rómában rendezett nemzetközi konferencián is ismertette, ahol több kollégája is megkérdőjelezte a papirusz hitelességét.
King a Harvard Theological Review című folyóiratában készült publikálni kutatása eredményeit, de az egyetem bejelentette, hogy egyelőre nem közli a tanulmányt, mert újabb bizonyítékokra van szükség a papirusz eredetiségét illetően.
A papirusz töredék azt is megemlíti, hogy Jézus ruhátlan fiatalokkal töltötte az éjszakát.
Bár hivatalos bizonyíték vagy akár utalás erre sincs, egy felmérés szerint az emberek egyötöde mégis úgy gondolja, hogy Jézus felesége Mária Magdolna volt.
A lelet nyilvánosságra kerülése után érthető, hogy ez a találgatás is új erőre kapott, de a papiruszdarabka erről nem szolgált előremutató információval.
Jézus feleségének ténye sokmindent megváltoztathatb mindazzal kapcsolatban, amit a Bilbiából tudunk.
Jézusnak állítólag több gyermeke is volt, de más apokrif iratok szerint egy egészen biztosan, és Mária terhes volt a keresztre feszítés idején.
Ez pedig azt hozza magával, hogy Jézusnak napjainkban is élhetnek élő leszármazottai a Földön.