Ha ennek csak a fele igaz, akkor az egész ország hamarosan nem lesz más, mint egy Góbi-sivatag!
A Magyarországról és a Nagy-Britanniáról a napokban készített műholdképek jól mutatják: nagy a baj.
Az aszály az országunkat idén sújtotta a legjobban, de a folyamat már évek óta zajlik, míg egyesek nem akartak róla tudomást venni, addig másokat egyszerűen nem is érdekelt.
“Elég rossz a helyzet. Olyan szélsőségeket láttunk, amilyeneket korábban még nem figyeltek meg”
– mondják a vidéki gazdák.
Mások pedig magukat okolják és azt mondják, hogy saját magunk szárítottuk ki az országot a meglehetősen rossz vízgazdálkodással és azzal, hogy valamennyi folyónkat agyonszabályoztunk az elmúlt évtizedekben.
A kukorica és a napraforgó még talpon van, de találkoztunk már olyannal, aki lesilózta a kukoricáját, és olyannal is, aki csak azért hagyta talpon a tavaszi kapásnövényét, mert addig is takarja valami a talajt.
Számos tudományos kutatás állítja: a Kárpát-medencében drámaim és megállíthatatlan kiszáradás vette kezdetét.
Többször írtunk róla, hogy az emberi hatásoknak is köszönhető klímaváltozás már egy olyan pontnál tart, ahonnan azt lenullázni nem lehet.
Magyarország egyes nagyobb térségei, például az Alföld teljesen elsivatagosodhat, de a többi tájegységünk is kezd majd egyre inkább valami közel-keleti ország tájára hasonlítani.
Mezőgazdasági és élelmezési katasztrófa jön, legfeljebb felkészülni tudunk rá és enyhíteni az elszenvedett katasztrófa mértékét.
Különféle konteók is megjelentek, melyek azt állítják, hogy a vízkészletünket folyamatosan Izraelnek csapolják le a politikai vezetők közbenjárásával, erre azonban semmilyen bizonyíték nincs, és technikailag is kis híján lehetetlen lenne megvalósítani.
Ennek ellenére is igaz az a kijelentés, hogy Magyarország vízkészletét “lecsapolják”.
Mivel a folyók szabályozása miatt túl gyorsan folyik át a víz az ország régióin, így más országok járnak jól ebből, de ez a probléma csak egyetlen szelete a sokból.
Eddig is voltak csapadékszegény évek, de újdonság, hogy komplett országrészek vannak, ahol gyakorlatilag nem lehet bizonyos haszonnövényeket termeszteni. Táji szintű aszályt látunk, amihez a korábbi években összeadódott vízhiányok is vezettek, és ez már a felszín alatti vizek süllyedésén is látszik.
Tavasszal a károsnak nevezett többletvizek ellen védekezünk, ezért sokszor csak akkor zárjuk le a belvízelvezető csatornát, amikor már szükség lenne vízre, de általában ilyenkor már a csatornában sincs víz
-mondják a gazdák, mezőgazdasági szakemberek.
Valamit sürgősen tenni kell és ország szinten kidolgozni a várható vész ellen, mert a következő 10-15 évben minden bizonnyal el fog indulni, fel fog gyorsulni az elsivatagosodás folyamata.