Az egész világ a csodájára jár…
Amikor Tosya Gharibyan megkérte férjét, hogy a házuk alatt ásson egy pincét a burgonya tárolására, alig sejtette, hogy a földalatti labirintus, amelyet végül létre fog hozni, Örményország egyik legnagyobb turisztikai látványosságának bizonyul.
A Jereván külterületén lévő Arinj nevű faluban található egyszintes ház nem tűnhet nagynak, de manapság a világ minden tájáról érkeznek ide a látogatók, hogy megnézzék Gharibyan asszony néhai férje, Levon Arakelyan 23 éven át tartó munkájának eredményét.
Az ideérkezők saját szemükkel láthatják a földalatti barlangok és alagutak hálózatát.
A hidegben és csendben maga Gharibyan asszony vezeti végig a turistákat, ahol hét román stílusú oszlop és faragványokkal díszített kamrák találhatók, mint amilyeneket a középkori örmény templomok homlokzatán lehet megfigyelni.
“Miután elkezdett ásni, lehetetlen volt megállítani,”
– mondta a felesége az 1985-ben kezdődött projektről. “Sokat küzdöttem vele, de a terv megszállottja lett.”
Az építői tudást szerzett Levon napi 18 órát dolgozott, és csak annyi szünetet tartott, hogy gyorsan szundítson egyet, majd rohant vissza a barlangba, hogy folytassa a munkát.
“Soha nem készített terveket, és azt szokta mondani nekünk, hogy álmában látja, mit kell tennie,” – mondta özvegye.
Több mint két évtized alatt faragta ki a közel 300 négyzetméteres teret a 21 méter mélyen lévő vulkanikus kőzetrétegekből kéziszerszámok segítségével.
“Elsődleges gyermekkori emlékem az apám kalapácsának éjszakai hangos kopogása volt a barlangból,”
– mondta 44 éves lánya, Araksya.
Az elején át kellett törnie egy fekete bazaltréteget, de néhány méter mélységben Levon sokkal lágyabb tufakőhöz ért, és a munka gyorsan haladt előre. 600 kamionnyi sziklát és földet termelt ki kézi vödrökkel.
Levon 2008-ban halt meg 67 évesen, miután kiütötte a két elkészült járatot elválasztó utolsó falat.
A projekt befejezése után egy évtizeddel Levon felesége egy kis múzeumot kezdett működtetni, amellyel emléket állított férje munkájának a mintegy 6000 fős faluban.
Már több mint 40000 turista érkezett ide a világ minden tájáról, hogy megcsodálja Levon munkájának szépségét.
Forrás: ÚjVilágtudat