Tiszta vizet öntöttek az MTA tudósai az 5G lehetséges veszélyes mellékhatásairól…
A helyzet az, hogy a válasz nem ezer százalékig egyértelmű, bár tény, hogy a mérleg a „nincs vele gond” felé billen – írja számos tudományos oldal.
Most a Magyar Tudományos Akadémia állásfoglalást adott ki a témában, melyet az Akadémia rendes tagja, Prof. dr. Kosztolányi György, Széchenyi-díjas magyar orvos, patológus, gyermekgyógyász, genetikus, egyetemi tanár jegyez.
Az ötödik generációs (5G) telekommunikációs rendszerek bevezetésének lehetséges egészségügyi vonatkozásai a lakosság és a szakemberek körében számos kérdést vetnek fel. Ezért a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) egy 5G-vel foglalkozó ad hoc munkabizottságot hozott létre, hogy véleményt alkosson az 5G mobil technológia egészségügyi kérdéseivel kapcsolatban.
Áttekintették az 5G technológia bevezetésével összefüggő kérdéseket, nemzetközi gyakorlatot, szabályozásokat, tudományos és kutatási eredményeket, valamint a közvéleményt foglalkoztató kérdéseket.
Ezt követően, 2020 őszén ismertették munkájuk eredményét és javaslataikat az érintett szakmai, üzleti és kormányzati szereplőkkel és később a közvéleménnyel is.
Az ötödik generációs mobiltelefon-rendszer, elektromágneses hullámokat használ, hasonlóan, mint a 2G, 3G, 4G, vagy a WiFi.
Az 5G adat-, illetve beszédforgalom, valamint a területi ellátottság optimalizálásával nagyságrendekkel gyorsabb adatátviteli sebességet tesz lehetővé mint a korábbi generációk, mindezt úgy, hogy egyidejűleg jelentősen több felhasználót képes kiszolgálni egyszerre.
A mobiltelefonos báziásllomások, a rádiófrekvenciát használó vezeték nélküli rendszerek létezése óta a lakosság és a környezet ki van téve a rádiófrekvenciás hatásnak (RF expozíció) Ennél kisebb mértékben, de rádiófrekvenciás kitettséget ad a rádió- és televízióműsor sugárzás is. Napjainkban egyetlen egészségügyi hatást azonosítottak, mely az rádiófrekvenciás tereknek tudható be: bizonyos ipari létesítményekben, – mint például a rádiófrekvenciás fűtőberendezések, – észlelhető igen magas intenzitású tér által kiváltott egy celsius foknál nem nagyobb testhőmérséklet-emelkedés.
A jelenlegi modellezések, illetve mérések alapján az 5G technológia alkalmazásával a lakosság napi átlagos személyi terhelése NEM fog növekedni, legalábbis nem számottevően.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) évtizedek óta folyó tudományos kutatások és megfigyelések alapján kialakított álláspontja szerint az elektromágneses tér a nemzetközi testületek által megállapított határértékek alatt nem hordoz számottevő egészségügyi kockázatokat.
A kérdés csak az, hogy mikor és meddig, mekkora arányra “lövik be” a határértékeket…
A WHO folyamatosan monitorozza az elektromágneses terek egészségügyi és környezet-egészségügyi hatásait, amire egy külön projektet is elindított „WHO EMF Project” címmel.
Ezen információk alpaján egyelőre semmi sem utal arra, hogy komolyabb káros mellékhatásai lennének az 5G-nek az egésszégünkre nézve.