Sokan attól tartanak, hogy a világszerte fenntartott menekülttáborok valójában biológiai időzített bombák, melyek hamarosan robbanni fognak…
Kritikus állapotok szabadulhatnak rá a világra mintegy második hullámként – állítják a szakemberek.
„A hatóságok célja az, hogy a menekülttábort teljesen elzárják a külvilágtól, nem hogy megakadályozzák a koronavírus terjedését” – foglalta össze Európa legnagyobb menekülttáborában, a görögországi Moriában tapasztaltakat az Indexnek Sonia Nandzik.
A Leszbosz szigetén dolgozó civil szervezet munkatársát azért kerestük meg, mert miközben a Balkán országaiban egyre több a koronavírusos megbetegedés, kevés hír van arról, hogy mi a helyzet a menekülttáborokban.
Pedig ahogy már írtuk, a menekülttáboroknak minden adottságuk megvan ahhoz, hogy a járvány gócpontjaivá váljanak.
Néhány héttel ezelőtti látogatásunkkor így nézett ki a helyszín: „Moria nem tábor volt, hanem egy kalyibákból és nejlonsátrakból álló város. Hömpölyögtek az emberek a sikátorokban, voltak bevásárlóutcák, posztapokaliptikus kisbolttal, zöldségessel.
Miközben törtünk előre a meredek és sáros ösvényen, kísérőim elmesélték, hogy a legtöbb civil szervezet fel is adta a munkát: a zsúfoltság, a mindennapos erőszak, a betegségek miatt a gyerekek gyakran hiányoznak, és ha el is jönnek, szinte lehetetlen megbirkózni a figyelemhiányukkal.”
Az eredetileg háromezer fő számára épült, de jelenleg legalább húszezer ember által lakott görögországi tábort forrásunk szerint lezárták.
„Az út mellé rendőrállomásokat telepítettek, hogy az emberek ne mehessenek ki. Néhány civil szervezet kapott engedélyt, hogy a tábor előtt megálljon, és ott vizet, tisztálkodási eszközöket vagy ételt oszthasson. Beljebb egy-két egészségügyi civil szervezetet engednek csak.”
„A hatóság a menekültek védelmével magyarázza a lépést. A helyiek közül ugyanis néhánynál már kimutatták a vírusfertőzést.
Azt állítják, hogy a tábor teljes lezárása a táborlakók egészsége érdekében történik, de ha így lenne, akkor gondoskodnának a legalapvetőbb feltételekről, amivel megelőzhető a betegség terjedése – számolt be az Indexnek a lengyel civil szervezeti munkás. –
A táborban azonban rosszak a higiéniás körülmények, kevés a víz, meleg víz egyáltalán nincs, a vécéket néha napokig nem lehet lehúzni.
Ráadásul rengetegen élnek egy szűk területen, a távolságtartás a lezárással még kevésbé megoldható. Az ételosztásnál pedig kénytelenek egymáshoz közel állni az emberek” – foglalta össze a járvány terjedésének kedvező környezetet forrásunk.
Bár többek között a törököknél ugyan még nincs hivatalosan komolyabb eset, nem is nagyon tesztelnek.
Vagyis a vírus talán észrevétlenül terjed már egy jó ideje, ami komoly halálozáshoz vezethet.
Ráadásul mint tudjuk, Szíriában háború dúl, amit a járvány csak súlyosbíthat.
Ha kitörne a járvány, nagyon hamar rosszra fordulna a helyzet – idézte a Szír-amerikai orvosi társaság munkatársát a DW.
Katasztrófától tartanak a világ legnagyobb menekülttáborában Bangladesben is, ahol 860 ezer rohingja menekült él nyomorúságos körülmények közt.
Betegekről még itt sem érkeztek hírek, de nem is tesztelik a lakókat.
Ha itt elszabadulna a pokol, akkor kvázi az elég világra szabadulna rá rengeteg fertőzött idővel, mivel ezeket az embereket csak ideig-óráig lehetne a táborban tartani a halálozások megrándulása esetén.
Sokan csak remélni merik, hogy nem alakul ki a kataklizma.
ha ugyanis mégis így történne, akkor az tényleg jelentősen képes lenne súlyosbítani a helyzeten.
És végső soron akár egy második hullámot is generálhatna a járványból.