Több európai országban is kiszorította a korábbi mutációkat a koronavírus delta variánsa, amely a rendkívül súlyos harmadik hullámot okozó alfa (brit) mutációnál is fertőzőképesebb.
Ráadásul a vakcinák sem nyújtanak olyan szintű védelmet ellene, mint korábban. Ez okozhatja nyáron, vagy jobb esetben ősszel a koronavírus negyedik hullámát Magyarországon.
Nagy a baj, mindenhol berobbantja újra a járványt
Az Egyesült Királyságban egy hónappal elhalasztották miatta a teljes nyitást, a portugál fővárost lezárták, Oroszországban napok óta rekordot dönt az új fertőzöttek száma – Európa-szerte aggasztó hírek érkeznek a SARS-CoV-2 koronavírus Indiából eredő delta (B.1.617.2) variánsáról.
Bár Magyarországon még csak öt esetet regisztráltak, kutatók szerint kevés rá az esély, hogy elkerüljük a negyedik hullámot.
A delta mutációt tavaly októberben az indiai Mahárástra államban mutatták ki. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) idén május 11-én minősítette „globális aggodalomra okot adó változatnak”, pedig akkor még „csak” 30 országban volt jelen.
Terjedésének ütemét jól jellemzi, hogy ez a szám mindössze öt hét alatt emelkedett 92-re: végigsöpört az Egyesült Királyságon, dominánssá vált Portugáliában és kisebb gócpontokban megjelent Németországban, Franciaországban és Spanyolországban is, sőt már Szlovákiából és Ukrajnából is jelentettek eseteket, vagyis jól látszik, hogy egyre jobban terjed Európában.
Brutálisan terjed a gyerek és az oltatlan csoportok körében
A britek szerint a delta különösen gyorsan terjed a gyerekek között, akiket még nem is oltottak be, erre utal egyébként az is, hogy a járványt gyakorlatilag teljesen legyőző Izraelben például két iskolában is terjedni kezdett.
Ahhoz ugyan még nem telt el elég idő, hogy a szakemberek pontos választ adjanak arra, hogy a delta variáns súlyosabb betegséget okoz-e, mint a korábbiak, de a WHO szerint erre minden esély megvan.
Halálosabb is?
a hivatalos brit halálozási adatok szerint február 1. és június 14. között 73 olyan koronavírus-fertőzött halt bele a vírus szövődményeibe, akiknél igazoltan kimutatták a delta variánst.
Közülük 34-en nem voltak beoltva, 26-an mindkét oltást megkapták, és a teljes védettséghez szükséges két hét is letelt.
Nagyon fontos azonban megemlíteni, hogy itt nincs semmilyen információ arról, hogy az elhunytak hány évesek voltak és milyen alapbetegségekkel küzdöttek, így messzemenő következtetéseket sem lehet belőle levonni.