Az igazságszolgáltatás függetlensége az egyik feltétele az uniós pénzek felhasználásának.
Tárgyalást tartottak hétfőn délután Luxemburgban az Európai Bíróságon, úgynevezett előzetes döntéshozatali kérelem ügyében a magyar igazságszolgáltatás függetlensége került terítékre.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) másfél évvel ezelőtt fordult az Európai Bírósághoz az Országos Bírósági Hivatal elnökének kinevezési jogosítványai miatt.
A PKKB beadványában arról kér állásfoglalást, hogy
“a bírói függetlenség és a tisztességes eljárás az uniós jog által is elismert elveinek a megsértését jelenti-e, ha az Országos Bírósági Hivatal elnöke egy bíróságnak az elnöki pozícióját pályázati eljárás megkerülésével, tartósan az erre felhatalmazott bírói önigazgatási testületek véleményének figyelmen kívül hagyásával, ideiglenes megbízással tölti be”.
Azt is szeretné tudni a magyar bíróság, hogy az előbb említett elvekkel összeegyeztethető-e, hogy a magyar bírák illetménye nem áll összhangban az általuk ellátott feladatok jelentőségével.
A Kúria a PKKB Európai Bírósághoz fordulását törvénysértőnek minősítette, így a utólag ezzel a fejleménnyel is kiegészült a beadvány.
Így azt is megkérdezte a PKKB, hogy a Kúria ezen döntése összhangban van-e az uniós joggal.
A magyar bíróság kiegészítő kérdésként arra is választ szeretne kapni az uniós bíráktól, hogy összeegyeztethető-e a bírói függetlenség elvével az, ha egy bíróval szemben előzetes döntéshozatali eljárás kezdeményezése miatt fegyelmi eljárást kezdeményeznek.
A tárgyaláson a felek előadhatták az álláspontjukat, a bírák pedig kérdéseket tettek fel. A tárgyalás végén elhangzott, hogy az ügy érdemi jogi megítélésére vonatkozó főtanácsnoki véleményt április 13-án ismertetik.
Az ítéletet pedig egy későbbi időpontban, de jó eséllyel még ebben az évben kihirdetik.
Bár az események egymástól függetlenül zajlottak, az igazságszolgáltatás függetlenségének különös jelentősége van.
A közelmúltban lezajlott jogállamisági vita ugyanis többek között éppen erről szólt.
Arról született döntés, hogy ha egy tagállamban veszélybe kerül az uniós pénzek megfelelő felhasználása, akkor lehetőség van az uniós kifizetések felfüggesztésére, csökkentésére, megvonására.