Ennyit az úgynevezett “oltási igazolványról”, melyet be akarnak vezetni?
FRISSÍTÉS: Egyes felhasználók azt gondolták, hogy az EU fogadta el ezt az állásfoglalást, és a cikk címe is hibásan ezt írja. Mások azt feltételezték, hogy az állásfoglalás jogi kötelező erővel bír. Valójában az állásfoglalást a 47 tagállamból álló Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése fogadta el, nem a 27 tagállamból álló EU, és az állásfoglalásnak nincs jogi kötelező ereje.
Eredeti cikk, amiben a téves állítás szerepelt:
“Komolyan gondolják, hogy az lesz, mint a kutyákkal, hogy az ember majd kiskönyvekkel szaladgál és aki nem teszi, annak korlátozzák a szabad mozgáshoz való jogát?
Az állítólagos nyilatkozat szerint az emberi jogok tiszteletben tartása miatt az embereket nem szabad a COVID-19 oltás beadására kényszeríteni, és nem különböztethetőek meg hátrányosan azok, akik nem oltatják be magukat – utalva itt az oltási igazolvány hiányából fakadó lehetséges korlátozásokra.
Ezt az állásfoglalást egyes korábbi állítások szerint az Európa Tanács adta ki mint határozat.”
Sokak szerint pedig ez szembemegy azzal, amit számos más országban, köztük hazánkban is be kívántak vezetni, ez valójában azonban egy félreértés szülte tévedés!
A félrevezető állítás az állásfoglalás 2021. január 27-ei elfogadása utáni hetekben kezdett terjedni, de új lendületet kapott miután április 23-án Orbán Viktor magyar miniszterelnök bejelentette, hogy miután legalább 4 millió ember megkapta legalább az első oltását, azok, akiknek van védettségi igazolványa, azaz már megkapták a védőoltást, vagy igazoltan átestek a koronavírus-fertőzésen, használhatják a rekreációs szolgáltatásokat, mehetnek például edzőterembe, színházba, és a vendéglátóhelyek belső helyiségeit is használatba vehetik
–írja az AFP ténykérdés oldala is.
Az állásfoglalás hasonlóan megtévesztő kontextusban feltűnt már a német és a francia nyelvű közösségi médiában is, és az AFP francia és német nyelvű tényellenőrző szolgálata is cáfolta már azt.
Az Európa Tanács nem ugyanaz, mint az Európai Tanács
A zavar egyik fő forrása az, hogy magyarul az Európai Tanács és az Európa Tanács nagyon hasonlítanak egymásra.
Az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének állásfoglalásai NEM bírnak jogi kötelező erővel!
Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése maga is világosan kimondja, hogy “nincs hatalmában jogilag kötelező erejű törvényeket hozni”.
A legtöbb bejegyzés csak egy rövidebb részletet idéz az állásfoglalásból, főleg azokat a részeket, amelyek a kötelező oltásról vagy a be nem oltottak hátrányos megkülönböztetéséről szólnak.