Gyilkos betegségek ellen is képes küzdeni – megdöbbentő bizonyítékok írhatják újra a biológiai ismereteinket.
Az elme ereje létezik, avagy a csodálatos öngyógyulások VALÓSAK!
A gondolatok, vélekedések és meggyőződések, azaz az elme testünkre és egészségünkre gyakorolt hatása bizonytalan kutatási terület.
A New Scientist brit ismeretterjesztő lap összegyűjtötte a legújabb eredményeket és kísérleteket, melyek többek között a bizalom, a pozitív gondolkodás, a meditáció vagy a vallásos hit gyógyító hatását érték tetten.
Ted Kaptchuk, a bostoni Harvard Egyetem orvosi karának kutatója a közelmúltban egy kísérlet során irritábilisbél-szindrómában szenvedő betegeknek egy teljesen semleges hatású szert adott.
A betegeknek ezt őszintén el is mondták, ugyanakkor hozzátették, hogy ennek ellenére a szer jelentősen csökkentheti betegségük tüneteit azokon az öngyógyító folyamatokon keresztül, melyeket a szellem testre gyakorolt hatása vált ki. Az önkéntesek állapotuk javulásáról számoltak be.
A kutatók szerint a javulás titka az lehet, hogy a betegeknek adtak valamit, amiben hihettek, és meggyőző módon elmagyarázták nekik, miként működhet – és ez már elég volt a szervezet öngyógyító folyamatainak beindításához.
Széles körben elfogadott, hogy a szorongás és a negatív gondolatok megbetegítenek.
A stressz – az a hit, hogy veszélyben vagyunk – a szimpatikus idegrendszer közvetítésével kiváltja a “küzdj vagy menekülj” reakciót
. Ez a válaszreakció azért alakulhatott ki, hogy megvédjük magunkat a veszélytől, ha viszont hosszú távon fennmarad, akkor növeli többek között a cukorbetegség és a pszichés betegségek kockázatát.
A kutatók mostanában kezdenek rájönni, hogy a pozitív meggyőződések nem pusztán azáltal hatnak, hogy elnyomják a stresszt, önmagukban is vannak pozitív hatásaik.
A biztonságérzet vagy az a hit, hogy a dolgok jóra fordulnak, segíthet abban, hogy szervezetünk fenntartsa és helyreállítsa magát. Úgy tűnik, az optimizmus csökkenti a stresszhormonok, például a mellékvesék által kibocsátott kortizol szintjét.
Továbbá csökkenti a betegségek iránti érzékenységet azáltal, hogy mérsékli a szimpatikus idegrendszer aktivitását, illetve stimulálja a paraszimpatikus idegrendszert, mely a “pihenj és eméssz” választ irányítja.
De nemcsak annak lehet előnyös hatása, ha valaki optimistán látja a jövőt, hanem annak is, ha rózsaszínben látja önmagát.
Azok az emberek, akik önmagukat pozitívabban értékelik, mint ahogy mások őket, a stresszre mérsékeltebb szív- és érrendszeri választ adnak, vérnyomásuk és pulzusuk gyorsabban helyreáll, továbbá alacsonyabb az alap kortizolszintjük.
Ezek mind annak az egyértelmű bzonyítékai, hogy az elme ereje nagym és képes kihatni a fizikai valóságra.
Vagyis gondolataink hatással vannak a sejtjeink működésére is.
Amint ezt valaki ki meri mondani, alapjaiban fog megváltozni a tudomány hozzáállása, és a biológiai ismereteink jelentős részét újra kell a közeljövőben írni.
Sokak szerint ez a titokzatos folyamat magyarázza azt is, hogy egyeseknél miért tapasztalnak csodálatos öngyógyulás például végstádiumú rákból, vagy más súlyos betegségekből.
Tulajdonképpen végig az orrunk előtt volt a megoldás, és igaz a mondás: “Minden fejben dől el”?