Robbant a bomba, a vakcina útlevél ügyben. Mégsem utazhatnak majd szabadon a magyarok?
Amennyiben egy uniós tagállamnak kétségei támadnak valamelyik oltóanyag hatékonyságát illetően, lehetősége lesz arra, hogy ne ismerje el az adott vakcinát a beoltottságot igazoló tanúsítvány ellenére sem – közölte az Európai Bizottság szóvivője a brüsszeli testület keddi sajtótájékoztatóján.
Eric Mamer elmondta, a brüsszeli testület az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által javasolt vakcinák automatikus elfogadását javasolta. Az uniós oltási portfólióban nem szereplő vakcinákról viszont a tagállamok saját hatáskörben dönthetnek, elfogadják-e őket.
Ugyanakkor el kell kerülniük mindenfajta hátrányos megkülönböztetést az uniós és az unión kívüli beoltottak között
– figyelmeztetett a brüsszeli szóvivő.
Lengyelország februárban jelezte, hogy a hatóságai nem fogadnak elorosz vagy kínai vakcina alapján kiállított oltási igazolást.
Az Európai Bizottság másik illetékese, Stefan De Keersmaecker ezt azzal egészítette ki, hogy az Európai Bizottság nem mond, illetve nem tud véleményt mondani a kínai vakcináról, azt azonban az uniós oltóanyag-stratégiáról többször elmondták, hogy alapvetően fontos a vakcinák biztonságának és hatékonyságának garantálása.
Hogy milyen oltások esetén lehet szabadon utazni majd az EU-ban a vakcina útlevéllel?
Az Európai Bizottság eddig hat gyártóval írt alá szerződést vakcinabeszerzésről, ezek a következők:
BioNTech-Pfizer (600 millió adag),
Moderna (460 millió adag),
CureVac (405 millió adag),
AstraZeneca (400 millió adag),
Johnson & Johnson (400 millió adag),
Sanofi-GSK (300 millió adag).
Vagyis ezek között az orosz és a kínai vakcina nincs közte.
Ez azt jelentheti, hogy ezek egyedi elbírálás alá is eshetnek.
Végső soron nem minden országban fogadhatják majd el azoknak a vakcina útlevelét, akik ezzel a két oltással lettek beoltva.
A kínaival kapcsolatban pedig leginkább romlott a bizalom, mivel a napokban a kínai járványügyi vezető ismerte el, hogy a vakcináik nem eléggé hatékonyak, szemben az mRNS vakcinákkal…