Na ez már tényleg abszurd…!
Emberek, egy fokkal legyünk már értelmesebbek, normálisabbak, ne higgyünk le minden sötét butaságot!
Az orosz háborús narratíva támogatói új mélypontra jutottak az ukrán elnök elleni támadásban, amikor az általa viselt címert náci keresztként próbálták beállítani
– értékel a Snopes az urbanlegends.hu szerint.
Az ukránok “nácitlanítása” visszatérő magyarázat az orosz vezetés részéről, amikor az Ukrajna elleni katonai invázió céljaival kapcsolatban nyilatkoznak.
Ebbe a narratívába illeszkednek azok a manipulált vagy kontextusukból kiragadott képek is, amelyek az ország vezetőjét, az egyébként zsidó származású Volodimir Zelenszkijt próbálják neonácinak beállítani.
A címben lévő “megint” pedig arra utal, hogy ugyanezt az állítást néhány hete még egy ukrán mezt tartó Zelenszkijt ábrázoló fotó manipulálásával próbálták alátámasztani.
Legújabban Zelenszkij ruházatával kapcsolatban terjednek hasonló, alaptalan vádak.
Egészen pontosan arról a pólóról van szó, amelyet az ukrán elnök az amerikai kongresszus előtt tartott beszédében is viselt.
Ezt nevezik egyesek náci vaskeresztnek, utalva egyben arra is, hogy viselője maga is náci.
A szóban forgó fotó nem manipulált, de – ahogy arra a Snopes anyaga is rámutat – enélkül is félrevezető.
Zelenszkij ugyanis nem náci szimbólumot viselt a pólóján, hanem az ukrán fegyveres erők hivatalos jelképét.
A talpas keresztnek is nevezett szimbólum közel ezer éve több nemzet zászlajában, címerében és egyéb emblémájában szerepel.
Többek között alapja a brit fegyveres erők legmagasabb kitüntetésének, a Viktória-keresztnek is, de megjelenik mások mellett a Durham Egyetem címerében is.
A talpas kereszt volt az alapja a német Vaskeresztnek is, amely eredetileg a Porosz Királyság, majd az egységes Németország katonai kitüntetése volt.
A második világháborúban aztán Hitler újra felélesztette a kitüntetést, amely végül a nácizmus egyik szimbólumáva vált.
A lényeg a Snopes összefoglalásában: Zelenszkij nem vaskeresztet visel, hanem az ukrán haderő hivatalos jelképét.
Mindkettőnek egy talpas kereszt az alapja, de ettől még a szimbólum nem náci, ahogy többek között a Viktória-kereszt sem az.
Forrás: urbanlegends.hu