Döbbenetes állítások a margarinról.
A “margarin-botrány”: nem is valódi élelmiszer?
Az elmúlt években rendre felmerült a margarinnal kapcsolatban az, hogy nem is valódi élelmiszer és hogy nem tesz jót az emberi egészségnek sem.
Mindezt részben azokra a videókra alapozták sokan, amelyeken a vaj és a margarin közül a hangyák az előbbit választják és a margarinhoz hozzá sem nyúlnak.
Számos érv hangzik el azzal kapcsolatban, hogy ez azért is van mert a margarin már kis híján műanyag.
De mi a teljes igazság az egésszel kapcsolatban?
Nos, részben van benne igazság, de nem úgy ahogyan azt elsőre gondolnánk.
Tényleg csak egy hajszál különbözteti meg a margarint a műanyagtól?
A népszerű hangyás videókra megvan a tudományos magyarázat.
Az nem azért történik, mert a margarin „műélelmiszer” lenne.
A hangyák kedvelt táplálékai között a rovarok és a lárvák mellett a cukortartalmú mézharmat is szerepel, ezért ösztönösen keresik az ehhez hasonló ételeket.
A margarinok szénhidráttartalma és ezen belül cukortartalma minimális, így nem vonzó a hangyáknak – ezzel szemben a tejcukrot tartalmazó vaj remek választásnak bizonyul a számukra.
A vajhoz hasonlóan a margarinoknak is zsír és víz a fő alkotóeleme azzal a különbséggel, hogy a zsiradéktartalmat – tejzsír helyett – növényi olajok biztosítják.
Gyakori érv a margarinnal szemben, hogy kémiai szempontból hasonló a szerkezetű molekulaláncokból áll, mint a műanyagok.
Ez így van, ám ugyanez a helyzet a vaj vagy akár az emberi szervezetben megtalálható zsírsavak esetében is.
Ahogy ránézésre a víz képlete (H2O) szinte ugyanaz, mint a hidrogén-peroxidé (H2O2), úgy bármely,
hasonló atomokból, ám eltérő struktúrában felépülő anyaggal kapcsolatban ki lehet jelenteni, hogy csak egy hajszál választja el egy mérgező vagy csak teljesen más tulajdonságú vegyülettől.
Fontos, hogy ezeket a rémhíreket, városi legendákat a helyén kezeljük.
Ezért ahelyett, hogy azonnal, gondolkodás nélkül elfogadnánk, próbáljunk meg minél több, hiteles, szakértői forrásból tájékozódni.