A világ a gazdasági stagnálásba, a pénzügyi káoszba és az emberiség történetének legszélsőségesebb egyenlőtlenségébe süllyed, amelyet tömeges munkanélküliség és alulfoglalkoztatottság, bizonytalanság, szegénység, éhség, elpazarolt termelés és életek kísérnek, és ami jelenleg bolygóökológiai szempontból csak “halálspirálnak” nevezhető.
A digitális forradalom, korunk legnagyobb technológiai vívmánya, a szabad kommunikáció és a felszabadított termelés ígéretéből gyorsan átalakult a felügyelet, az ellenőrzés és a dolgozó lakosság elnyomásának új eszközévé.
A liberális demokrácia intézményei az összeomlás pontján vannak, miközben a fasizmus, a kapitalista rendszer hátvédje újra menetel a patriarchátussal, a rasszizmussal, az imperializmussal és a háborúval együtt.
Ha azt mondjuk, hogy a kapitalizmus egy kudarcba fulladt rendszer, akkor természetesen nem azt sugalljuk, hogy összeomlása és felbomlása küszöbön áll.
Ez azonban azt jelenti, hogy a kezdetekkor történelmileg szükséges és kreatív rendszerből történelmileg szükségtelen és pusztító rendszerré vált a jelen században.
Napjainkban a világ minden eddiginél nagyobb korszakos választása előtt áll “a társadalom forradalmi újjáépítése és a versengő osztályok közös tönkretétele” között.
A kapitalizmus e kudarcának jelei mindenhol jelen vannak. A befektetések megtorpanása, amelyet a pénzügyi expanziós buborékok sújtanak, amelyek aztán elkerülhetetlenül kipukkadnak, ma már az úgynevezett szabad piacot jellemzik.
A jövedelmi és vagyoni egyenlőtlenség szárnyalása a lakosság többségének hanyatló anyagi körülményeiben van. A legtöbb munkavállaló reálbére az Egyesült Államokban a folyamatosan növekvő termelékenység ellenére negyven év alatt alig mozdult el.
A munka intenzitása nőtt, miközben a munkavégzés és a munkahelyi biztonsági védelmet rendszeresen megszüntették.
A munkanélküliségi adatok egyre értelmetlenebbé váltak az új intézményesített alulfoglalkoztatottság miatt a bérmunka formájában a gigagazdaságban.
A szakszervezetek korábbi dicsőségük árnyékaivá váltak, ahogy a kapitalizmus megerősítette a munkahelyek feletti totalitárius ellenőrzést. A szovjet típusú társadalmak megszűnésével a szociáldemokrácia Európában elpusztult a “felszabadult kapitalizmus” új légkörében.
A világ legszegényebb régióiban a túlzottan kizsákmányolt népesség által termelt értéktöbblet megszerzése a multinacionális vállalatok által bevezetett globális munkaerő-arbitrázs révén a világgazdaság középpontjában a pénzügyi vagyon példátlan felhalmozásához, a periférián pedig relatív szegénységhez vezet.
Jelenleg körülbelül 21 billió dollárnyi offshore alap van elhelyezve a főként a karibi szigeteken található adóparadicsomokban, amelyek “a Big Finance megerősített menedékét” jelentik.
A globális kommunikációs forradalom eredményeként létrejövő technológiailag vezérelt monopóliumok, valamint a Wall Street-i pénzügyi tőke spekulatív eszközteremtésre irányuló dominanciájának növekedése tovább növelte a mai “1 százalék” gazdagságát.
Jelenleg negyvenkét milliárdos annyi vagyonnal rendelkezik, mint a világ népességének fele, miközben az Egyesült Államok három leggazdagabb embere – Jeff Bezos, Bill Gates és Warren Buffett – több vagyonnal rendelkezik, mint az Egyesült Államok lakosságának fele.
Azonban rezeg a léc a világhatalom alatt…!
Tudjuk, vagy legalábbis joggal feltételezhetjük, hogy ez nem mehet a végtelenségig.
A jövő nem lehet a múlt folytatása, és vannak arra utaló jelek, külsőleg, akár belsőleg is, hogy történelmi válsághoz érkeztünk.
A műszaki-tudományos gazdaság által generált erők ma már elég nagyok ahhoz, hogy lerombolják a környezetet, vagyis az emberi élet anyagi alapjait.
Maguk az emberi társadalmak struktúrái, beleértve a kapitalista gazdaság egyes társadalmi alapjait is, azon a ponton vannak, hogy megsemmisülnek az emberi múltból örökölt dolgok eróziója miatt.
Világunkat a robbanás és az összeomlás is fenyegeti. Meg kell változnia.
Nem tudjuk, hová megyünk. Csak azt tudjuk, hogy a történelem eljutott idáig. Egy dolog azonban egyértelmű.
Ha az emberiségnek felismerhető jövője van, az nem lehet a múlt vagy a jelen meghosszabbítása.
A globális kommunikációs forradalom eredményeként létrejövő technológiailag vezérelt monopóliumok tovább növelték a felső “1 százalék” gazdagságát.
Ha minden így folytatódik tovább, akkor a világunkat a robbanás és az összeomlás is fenyegeti.
Ez nem tartható tovább. Ahogyan a maja, vagy a római birodalom is összeomlott, úgy a fejlett, kapzsi, nyugati civilizáció is el fog, mert a “sosem elég” kultúra belülről falja fel a társadalmait.