Megdöbbentő és nyílt beismerés arról, hogyan manipulálták hét és fél milliárd ember tudatát, viselkedését és döntéseit a járvány kezdete óta.
Már lényegében nincs is szabad akaratunk?!
Viselkedés tudomány manipulálta az emberek viselkedését és gondolkodását a koronavírus járvány alatt, méghozzá ehhez bevetették a tudományág “nehéz fegyverzetét” is.
Ezt állítja, egy viselkedés kutató, aki a Financial Times-ban publikálta “vallomását” az egész folyamatról.
A viselkedés tudományokkal foglalkozó intézetek “puha” manipulációkat hajtanak végre a társadalmon annak érdekében, hogy az emberi tömegeket egy adott irány felé tereljék
– ez hámozható ki Ravi Gurumurthy, a Behavioral Insights Team (BIT) viselkedéskutató műhely vezető munkatársának gondolataiból.
Ők ezt etikusnak tartják és valamennyi nagyhatalom élt is ezzel az eszközzel világszerte.
Ezzel ugyanis szerintük nem szűnik meg a döntés szabadsága, de finoman befolyásolják a tudatunkat, hogy a hatalom számára kedvező “narratíva” valósuljon meg társadalmi szinten.
A kiindulópontról kilométereket írtak a médiában: a vírus elleni legjobb védekezés az oltás beadatása mellett a megszokott, mindennapi viselkedésünk megváltoztatása.
Viseljünk maszkot, tartsunk távolságot, maradjunk otthon.
Akkor fordultak viselkedéstudományi szakemberekhez a kormányok, amikor kiderült, hogy alapos változásokra van szükség, mégpedig gyorsan.
Attól tartottak, hogy az emberek nem viselnek el tartósan semmilyen korlátozást
– ezt nevezik viselkedési fáradtságnak.
Ennek szellemében a BIT tudományos alapossággal látott munkához. Például ötven online üzenettel tesztelték, mivel lehet rávenni az embereket a járványt fékező viselkedésre, továbbá kétmillió SMS-sel vizsgálták, melyik az az üzenet, amellyel a leginkább rá lehet venni az embereket arra, hogy oltassák be magukat.
Az Egyesült Királyságban különösen nagy hangsúlyt fektettek a kommunikációra. A viselkedéstudomány minden eszközét bedobták az ösztönzőktől a közösségi média felhasználásának megtervezéséig.
Lényegében kimondva, kimondatlanul, de egy globális társadalmi kísérlet zajlott le az elmúlt 2 évben a pandémia árnyékában.